Jedną z największych wiosennych atrakcji Holandii jest ogród Keukenhof. To niezwykła miejsce znalazło się kiedyś na mojej liście marzeń podróżniczych i w tym roku “odhaczyłam” je jako spełnione 🙂

Keukenhof  Keukenhof

Keukenhof położony jest między Amsterdamem a Hagą w miejscowości Lisse i co oku rozkwita milionem kwiatów: tulipanów, hiacyntów, narcyzów i lilii. Jest największym na świecie ogrodem wysadzanym ręcznie i zaprojektowanym tak by zachwycał naprawdę  każdego turystę, nie tylko ogrodnika.

Keukenhof  Keukenhof

Tereny dzisiejszego ogrodu to dawne tereny posiadłości księżnej Jakoby z Bawarii, która w latach 1401-1436 chętnie spędzała tu wolny czas. Spacerowała, jeździła konno ale przede wszystkim zbierała zioła do zamkowej kuchni 🙂 I właśnie dlatego ogród nosi taka nazwę “Keukenhof -ogród kuchenny” .

Mijały lata, ogród zmieniał swój kształt i styl ale idea ogrodu pozostała. Po prostu zachwycał !

Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof

W 1949 r grupa producentów ogrodniczych postanowiła wykorzystać ogród do zorganizowania w nim wystawy kwiatowej promującej najpiękniejsze odmiany. Tak , tak my się dopiero podnosiliśmy ze zgliszcz wojny a oni już organizowali targi 😉  Od tego czasu wystawa organizowana jest w Keukenhof co roku. W ramach wystawy odbywa się “Parada kwiatowa” – przejazd platform z “rzeźbami” utworzonymi z kwiatów.

Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof

Keukenhof co roku jest inspiracją dla ogrodników z całego świata. To także inspiracja dla każdego działkowicza i miłośnika przydomowych ogródków. Można tu znaleźć niezliczona ilość inspiracji i pomysłów, które co tu dużo mówić chciałoby się natychmiast wcielić w życie… chociażby na balkonie.

Keukenhof

Każdego roku w Keukenhof jest inny motyw przewodni. W tym roku, czyli 2017 nosi on tytuł “Dutch Design” czyli holenderski design. To już 68 pokaz florystycznego kunsztu i holenderskiego sektora cebulkowego. Bowiem  Keukenhof to królestwo roślin cebulowych. W tym roku w ogrodzie posadzono 7 milionów cebulek ! Robi wrażenie ?

Zobaczcie sami !

Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof

W tym roku ogród jest otwarty od 23.03. 2017 do 21.05.2017 🙂 Czyli jeszcze zdążycie ! Warto !

Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof

Zachwyceni tak jak ja ? To nie pozostaje nic innego jak pakować plecaki i w drogę 😉 ! Bilet kosztuje 16 Euro 😉 ale uśmiech na twarzy gwarantowany 🙂 

  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof

Parking wokół ogrodu jest ogromny, dobrze utrzymany i kosztuje 6 euro. Park jest świetnie skomunikowany z Amsterdamem i Hagą. Można do niego dojechać licznymi autobusami lub pociągiem z Amsterdamu do stacji Lisse. Następnie przejść pieszo wśród tulipanowych zagajników i pól do bramy ogrodu. Na parkingu działa również olbrzymia wypożyczalnia rowerów 🙂 

Keukenhof  Keukenhof

Na terenie i w pobliżu Keukenhof można zakupić cebulki wszelkich rodzajów kwiatów o kolorach jakie sobie tylko wymarzymy, łącznie z niebieskimi i czarnymi tulipanami 🙂 Mam zamiar posadzić je na działce i pochwalić się nimi za rok ! Trzymajcie kciuki ! 

Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof

Keukenhof   Keukenhof    Keukenhof

Anna Tamto

 

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *