Z cyklu Polska jest piękna 🙂 Dziś chciałabym zachęcić was do nowego spojrzenia na nasz kraj. Jest tyle ciekawych miejsc i pięknych krajobrazów, że śmiało można podróżować przez kilka lat i się nie znudzić 🙂 Na pierwszy ogień miasto kultowe, kojarzące się z festiwalem, latem i zabawą : Sopot.

 

Sopot to niewielka miejscowość w północnej Polsce, która wraz z Gdańskiem i Gdynią tworzą dużą miejską aglomerację . Sopot ma swój specyficzny charakter, secesyjne kamieniczki i perłę architektury-Sopockie Molo – najdłuższe molo w Europie.

   

Urzekająca sceneria miasta, niewątpliwie cieplejsza niż gdzie indziej woda w Bałtyku i rozciągnięte na 4,5 kilometra plaże powodują, że latem w Sopocie jest bardzo tłoczno 🙁 Zachęcam więc Was do odwiedzenia tego urokliwego miasta poza sezonem. Warto przejść się monciakiem( czyli ulicą Bohaterów Monte Cassino), zrobić sobie spacer plażą i zjeść pyszną rybę w barze” Przystań”.

   

A jak już będziecie w Sopocie to Molo jest warte obejrzenia dokładnie i  z każdej strony. Jego historia sięga 1827 roku bo wtedy został wybudowany pierwszy pomost o długości 31,5 metra. Potem poszło już jak z płatka 🙂 Molo “się wydłużało”  i dzięki temu dziś mamy piękny obiekt liczący 511,5 metra. Obecny kształt Mola został nadany w 1928 roku po największej w jego historii przebudowie zainicjowanej w 1927 roku z okazji 25-lecia miasta i 100-lecia Mola. Od tego czasu w wyglądzie obiektu nastąpiły niewielkie zmiany, pomimo kilkakrotnie przeprowadzanych remontów generalnych.

   

Obiekt składa się z 2 części: drewnianej i lądowej. Część lądowa to  duży plac, na którym znajdują się:zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa, punkty gastronomiczne oraz dużo zieleni, a latem też dużo ludzi i niestety głośna muzyka 🙁 Część drewniana (spacerowa) obejmuje, oprócz głównego pomostu, pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich. Na końcu pomostu  od 2011 roku funkcjonuje przystań jachtowa z estetyczną mariną. Ciekawostką jest fakt, że stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie. Warto więc pojechać np w przerwie świątecznej by połączyć odpoczynek z dobroczynnym działaniem powietrza.

   

Musze przyznać, że miejsce jest urokliwe. Zachęcam Was do zrobienia sobie zimowej  wycieczki nad Bałtyk, by pospacerować po najstarszym i najdłuższym Molo w Europie .

 

 

http://sopot-molo.webcamera.pl/

Anna Tamto

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *