Szczęście -ważne słowo

Dziś piąty  wpis z cyklu “1000 ważnych słów”. Inspiracją do tych postów jest książka Jerzego Bralczyka “1000 słów”. Ja dodałam przymiotnik “ważnych”, tak by nadać tym postom osobistego znaczenia.

Bo dzięki nim, niewątpliwie zobaczycie mnie w “innym świetle”.  Mogłabym oczywiście zacząć od miłości, rodziny czy wolności ale już trochę mnie poznaliście i wiecie przecież, że to dla mnie wartości nadrzędne 🙂 A w cyklu mają się pojawić słowa ważne.

Było już słowo asertywnośćpies, pasja i świadomość. 

Dziś słowo –

Szczęście

Mówi się, że szczęście to pojęcie względne ! Dla każdego oznacza co innego ! Dla mnie to bardzo, bardzo ważne słowo, które determinuje moje podejście do życia. Czy jestem szczęśliwa ? Co to w ogóle oznacza być szczęśliwym ?

Oznajmiam zatem – tak jestem szczęśliwa bo szczęście dla mnie  to stan umysłu.

Tak to odczuwam, bo uważam, że moja uważność i moje zachowanie pomaga mi tworzyć, zauważać i wykorzystywać okazje, by być szczęśliwym. Bycie we właściwym miejscu i właściwym czasie to wcale nie przypadek, to nie “szczęście”, to specyficzna umiejętność wykorzystania szans, które pojawiają się w życiu.

Szczęście - ważne słowo

I tu przytoczę ciekawe zdarzenie z życia mojego syna.

Kiedy był mały, kończąc drugą klasę szkoły podstawowej rozpłakał się, że nie dostał żadnej nagrody za udział w konkursach ! Pytam go zatem : synu jak miałeś dostać, przecież ty nie brałeś udziału w żadnym konkursie 🙂 – na co on zrobił zdziwioną minę i zapytał : a to trzeba było brać w czymś udział ?

No właśnie ! Trzeba ! Trzeba, koniecznie wychodzić szczęściu na przeciw ! I nie chodzi o to, że osobiście spodziewam się natrafić na konkretną możliwość- po prostu zauważam ją, kiedy już się na nie natknę ! Z moich doświadczeń wynika również, że życiowy luz też pomaga w osiągnięciu szczęścia. Kiedy przesadnie jesteśmy skupieni na drobiazgach, nasz strumień uwagi jest wąski, co powoduje, że możemy przegapić okazje by “szczęściu” dopomóc.

Szczęście jest podstawowym dążeniem człowieka, dobrostanem. Człowiek zawsze swoje działania kieruje ku jakimś dobrom a te z kolei stają się celami.  Osiągnięte cale natomiast dają szczęście ! Dla jednych szczęściem jest rodzina, dla innych praca a jeszcze inni muszą osiągać idealną harmonię by uznać swe życie za szczęśliwe. Stan błogości dla jednych jest stanem codzienność-gdyż optymistycznie dostrzegają dobre strony życia, dla innych stan ten jest właściwie nieosiągalny. Są wiecznie nieszczęśliwi .

W czym tkwi zatem tajemnica szczęścia ? Psychologowie pracują, badają, piszą i jedno jest pewne, do końca nikt chyba tego nie odkryje ! Na  pewno osobowość odgrywa kluczową rolę , ale środowisko też na nas wpływa.

Skądinąd nie wszyscy uważają wyrażenie szczęścia za taktowne i eleganckie. Przyznanie, że jest się szczęśliwym człowiekiem nie zawsze spotyka się z aprobatą. Szczególnie w naszym kraju, gdzie prawie wszyscy są nieszczęśliwi !

1000 słów

Jerzy Bralczyk pisze, że fraza “jestem szczęśliwy” jest używana , ale często mówimy :

Szczęśliwy jestem, że mam to już za sobą, jestem szczęśliwy, że coś się wydarzyło.

Bezpośrednio szczęście to wydarzenie, bo szczęście jest potrzebne sportowcom, politykom czy artystom.

Rzadko szczęście to stan, raczej to przypadek ! A zauważyliście, że szczęście jest jedno ! A nieszczęść jest wiele ! Mnie na ten szczegół zwrócił uwagę właśnie Jerzy Bralczyk w książce “1000 słów”.

Jest wiele torii szczęścia, wiele poradników kusi by je przeczytać i szczęście osiągnąć. W filozofii, psychologii, psychiatrii – wszyscy szukają złotego środka, by szczęście mogło nam towarzyszyć.

Jednak ja myślę, że kluczową sprawą jest nasze wewnętrzne ja. Podobno można tak pokierować swoim zachowaniem by szczęście w nas było !  Richard Wiseman np. zaproponował 4 podstawowe prawa szczęścia, które pozwalają każdemu poprawić swój współczynnik szczęścia :

  1. wykorzystuj przypadkowe okazje jak najlepiej
  2. słuchaj swojej intuicji
  3. spodziewaj się najlepszego
  4. zmień swojego pecha w szczęście

Niby proste … a takie trudne ! Ale w sumie zgadzam się z tymi prawami 🙂

A Wy jak myślicie ? Szczęściem da się zarządzać czy raczej kieruje nim “ślepy los” i nic się nie da z tym zrobić ?

Anna Tamto 

źródła:

“1000 słów” Jerzy Bralczyk

” Kod szczęścia” Richard Wiseman

Zobaczcie również :

Z cyklu 1000 ważnych słów-asertywność

Z cyklu 1000 ważnych słów-świadomość

Z cyklu 1000 ważnych słów-pasja

Z cyklu 1000 ważnych słów-PIES

 

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *