1000 ważnych słów-pasja

To już trzeci wpis z cyklu “1000 ważnych słów”. Inspiracją do tych postów jest książka Jerzego Bralczyka “1000 słów”. Ja dodałam przymiotnik “ważnych”, tak by nadać tym postom osobistego znaczenia. Bo dzięki nim, niewątpliwie zobaczycie mnie w “innym świetle”.  Mogłabym oczywiście zacząć od miłości, rodziny czy wolności ale już trochę mnie poznaliście i wiecie przecież, że to dla mnie wartości nadrzędne 🙂 A w cyklu mają się pojawić słowa ważne.

Było już słowo asertywność, było słowo pies. Dziś równie ważne dla mnie słowo, bez którego niewątpliwie bloga by nie było. To słowo-

PASJA

Jaka jest Wasza pasja ? Co to w ogóle jest pasja ?

Dziś to najczęściej tyle co “upodobanie”, “zamiłowanie” a właściwie przedmiot tego zamiłowania. Kiedyś mówiono na to hobby albo bardziej po polsku: konik. Ale jak tłumaczy Bralczyk “konik” jest jakiś niepoważny, ładniej brzmi pasja, które to słowo bliskie jest słowu “namiętność”. A jak namiętność to i emocje . Słowo pasja może też  przecież oznaczać gniew i furię. W taką furię łatwo wpadali pasjonaci, ludzie szczególnie zapalczywi. Jak pasja była ogromna to mówiono, że wpada się w “szewska pasję”. I o ile dziś pasjonaci to nieszkodliwi hobbyści, dawniej to nie było takie pewne 🙂 Często przecież nazywamy kogoś furiatem.

1000 słów-Jerzy Bralczyk

Słowo PASJA pochodzi od łacińskiego słowa “passio” oznaczającego cierpienie, potem to była historia męki Chrystusowej, stąd nabożeństwo pasyjne, dalej pasją zaczęto nazywać utwory artystyczne. Czy to nie za wiele jak na jedno słowo ? Cierpienie, namiętne upodobanie i zarazem atak gniewu ?

Dziś pasję możemy sobie wybrać 🙂 bo jakąś wypada mieć 🙂 😉

Ja mam kilka pasji : fotografowanie, czytanie, gotowanie – co połączyłam i powstał ten blog. Nie wyobrażam sobie życia bez aparatu fotograficznego, z sentymentem wspominam czasy spędzone w ciemni fotograficznej, gdzie “wywoływanie zdjęcia” była dla mnie “sztuczką” i wielką pasją. Moi rodzice z wyrozumiałością oddawali mi łazienkę ( to było jedyne pomieszczenie bez okien) , gdy nie miałam dostępu do ciemni i tam mój świat zamieniał się w magię.

Przez długi czas góry były moją wielką pasją by ustąpić miejsca, podróżowaniu, nurkowaniu i wędkowaniu 🙂 Wszystkie te aktywności uwielbiam 🙂  Czy jestem pasjonatem ? Nie przesłania mi to życia ale chyba tak ….

A co jeśli nie wiesz jaka jest Twoja pasja ? Nie przejmuj się – nie jesteś sam. Najważniejsze to zacząć poszukiwania i nie ustawać, aż znajdziesz to, czego potrzebujesz.

  • Czy jest coś co lubisz robić ? Czy lubiłeś się czymś zajmować, kiedy byłeś mały, ale nigdy nie traktowałeś tego jak poważną pracę ? Może to być czytanie komiksów, zbieranie, tworzenie albo budowanie czegoś. Na pewno można z tego w jakiś sposób wyżyć. Załóż sklep z komiksami lub blog o komiksach. Jeśli już lubisz czymś zajmować, to o tyle jesteś do przodu. Wystarczy, że znajdziesz sposób, żeby na tym zarabiać. Nie jest to łatwe ale możliwe !
  • O czym potrafisz czytać godzinami ? Ja, kiedy się czymś zainteresuje potrafię czytać o tym godzinami, mało tego zgłębiam temat jadąc gdzieś, spędzam godziny w internecie szukając więcej informacji na dany temat. I to jest bardzo budujące, można w tym znaleźć jakieś możliwości dla siebie i odkryć własną ścieżkę rozwoju. Podstawą jest jednak nie zamykanie się na tematy, które nas interesują.
  • Zrób sobie “własną” burze mózgów. Wyciągnij kartkę papieru i zapisz pomysły. Zapisz wszystko co Ci przyjdzie do głowy. Rozejrzyj się po domu, swoim komputerze, swoich półkach w poszukiwaniu inspiracji i systematycznie wszystko spisuj. Na tym etapie nie ma złych pomysłów. Nie oceniaj ich.
  • Popytaj dookoła i rozejrzyj się za możliwościami. Spytaj innych. Popatrz jakie pasje mają inni. I więcej zbierzesz pomysłów tym większą masz szansę na znalezienie własnego hobby.
  • Przeprowadź próbę. Najlepiej przetestować swój pomysł przed zajęciem się swoją pasją zawodowo. Potraktuj ją jako hobby lub pracę na boku, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście Twoje prawdziwe powołanie. Jeśli twoja pasja przetrwa próbę czasu to najpewniej ją odkryłeś.
  • Nigdy się nie poddawaj. Nie możesz odnaleźć swojej pasji ? Próbuj dalej, choćby to trwało dużo czasu, nic nie tracisz czas i tak biegnie.

Pamiętaj przez życie może przewijać się więcej niż jedna pasja 🙂 Tak jest u mnie ! Odkryłeś pasję ale nie udało Ci się z niej wyżyć ? Nie przejmuj się ! Nie poddawaj. Sukces nie przychodzi sam z siebie, więc poddając się od razu skazujesz się na porażkę. Coachingowe bzdury powiecie ?

fotografowanie, nurkowanie, wędkowanie-można mieć wiele pasji

No cóż… można tak to odbierać ale pasja to flow, które poniesie Was nawet jak macie nudną pracę ( uwierzcie !) i sprawi, że życie nabierze nowych barw, nawet jeśli te barwy rozkwitają po południu 😉

Do dzieła zatem !

Anna Tamto 

źródła :

“1000 słów” Jerzy Bralczyk

“Zen to done” Leo Babauta

rozwińskrzydła.com

zobaczcie również :

Flow, czyli jak postanowiłam przeżyć ten rok w lekkim uniesieniu 😉

Będę to robić nawet po sześćdziesiątce 😉

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *