Wszystko jak chcesz . O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego   Wszystko jak chcesz . O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego

 Wszystko jak chcesz . O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego

Historia miłości, która nie miała prawa się zdarzyć … a jednak się zdarzyła. Teraz powstała o niej książka, przez którą nie mogłam zasnąć w nocy.

Jest cudowna i taka prawdziwa. Nie czytamy historii wymyślonej przez autora, podkoloryzowanej i upiększonej na potrzeby czytelników. W tym przypadku mamy do czynienia z prywatną korespondencją  między Jarosławem Iwaszkiewiczem a Jerzym Błeszyńskim, co za tym idzie wszystko jest jak najbardziej prawdziwe i szczere. Nikt przecież nie spodziewał się, że listy ujrzą światło dzienne. Są jednak pisane jakby tak miało być . Każde zdanie jest napisane niczym wiersz.

Są różne rodzaje zazdrości. Jest zazdrość o ciało i duszę. Zazdrość o ciało jest z gatunku tych niższych. Ale tu trzeba być wyrozumiałym. Jesli się kogos kocha to kocha się go całęgo, ze wszystkicmi szczegółami i ze wszystkimi ułomnościami.

Podczas czytania listów widać jak z biegiem lat zmienia się styl pisania Jarosława do ukochanego.

Po koniec książki czuć wyraźną desperację i bezsilność związaną z ich związkiem. W pewien sposób  staje się on uzależniony od miłości i nie potrafi jasno myśleć. Raz jest mężczyzną, który wybiera w zagranicznych butikach najlepsze krawaty, w których pięknie będzie Jerzemu a raz zazdrośnikiem, który szpieguje kochanka, nie mogąc znieść, że ten ma przed nim tajemnice. Każdy dzień dla autora był zwyczajny tylko myśli niezwyczajne. Napędzani miłością odgradzali się od świata a jednocześnie oddalali się od siebie.

Zabawne, jak niektóre książki wpływają na czytelnika. “Wszystko jak chcesz” należy do tych, po których przeczytaniu myślimy o niej bardzo długo. Być może to przez fakt, że historia zdarzyła się naprawdę a osoby całego “dramatu” to dwaj mężczyźni – nierozumiani i często obdarzani krzywymi spojrzeniami, przez swoją orientacje, którą pieczołowicie starano się ukryć nawet po ich śmierci.

Chciałem ci tylko powiedzieć, żebyś pamiętał, że dałeś mi tak wiele i jestem ci wdzięczny za wszystko, i nawet jeślibym kiedyś Ci wymyślał i zirytował się tobą, to to wszystko nic nie znaczy wobec szalonej mojej radości i szczęścia, którego jesteś przyczyną.

   Wszystko jak chcesz . O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego  Wszystko jak chcesz . O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego

Zdecydowanie jest to jedna z piękniejszych książek o miłości . Listy przepełnione są opisem stanów ducha, odczuć i opinii na najróżniejsze tematy. Rozterki, którymi zadręcza się Jarosław, poprzez uczucie jakim darzył Jerzego. To nie było proste – ciągła niepewność i zazdrość o inne kobiety nie dawały mu spokoju i spędzały sen z powiek.  Nie każdy list i depesza były przepełnione miłością. Niektóre pełne wyrzutów, smutku i tęsknoty. Ale to miłość,  to życie,  po prostu.

Anna Tamto 

Przeczytajcie również :

Po co ci szczęście jeśli możesz być normalna ?

Ania Grendzińska

Written by Ania Grendzińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *