Niepokojąca książka o wcale i nie tak odległej, i nierealnej historii. Antyutopia, którą potrafimy sobie wyobrazić.

Opowieść Podręcznej  Opowieść Podręcznej

„Ludziom najtrudniej się przyznać, że ich życie nie ma żadnego znaczenia. Żadnego celu. Żadnej treści.”

Wyobraźcie sobie świat, w którym rodzi się coraz mniej dzieci i prawie każda kobieta jest bezpłodna. Staję się to problemem numer jeden. Rząd postanawia temu „zaradzić”. Od teraz kobieta służy tylko do rodzenia dzieci. Bohaterką powieści jest młoda kobieta, schwytana podczas próby ucieczki do Kanady. Trafia do przydzielonej jej rodziny i staje się podręczną .

Kim są podręczne ? Można by je opisać jak „chodzące macice” bo tylko do tego służą. Nie mają żadnych praw. Czytanie, tańczenie, pisanie, gotowanie należą do sfer marzeń a za jedyną ich aktywnością jest wyjście do sklepu po wyznaczonej trasie i z obserwującymi strażnikami z każdej strony.

Książka wydana w 1985 wiązana jest przez krytyków z reakcją na rządy Ronalda Reagana i ograniczeniami procesów emancypacyjnych w USA. Przez  polskich czytelników, widzów serialu o tym samym tytule,i  przez wielu innych okrzyknięta została wizją Polski za parę lat. Przesadzone sądy ? Niekoniecznie, bo ta historia może przytrafić się każdemu niezależnie od czasów w jakich żyjemy.

Opowieść Podręcznej  Opowieść Podręcznej

„Nie masz wpływu na to co czujesz (…), ale możesz mieć wpływ na swoje zachowanie.”

Książka jest też pstryczkiem w nos dla chrześcijan. „Rachela zaś widząc, że nie może dać Jakubowi potomstwa, zazdrościła swej siostrze i rzekła do męża: „Spraw, abym miała dzieci; bo inaczej przyjdzie mi umrzeć!” Mam niewolnice Bilhe. Zbliż się do niej aby urodziła dziecię na moich kolanach”

To cytat z księgi Rodzaju pod który ludzie układali sobie życie. Tłumaczyli swoje zachowania biblią i głęboką wiarą. Wszystko co było złe nagle stało się czymś koniecznym i słusznym. „Wydało się nam, że mamy wielkie problemy. Skąd mieliśmy wiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi ?” Kiedyś wszelkie przeciwności losu wydawały się nie do przejścia teraz są błahe i wręcz pożądane.

Margaret Atwood podjęła się napisania socjologicznej fantastyki naukowej i zrobiła to w taki sposób, że wielu czytelników było gotowych uwierzyć w faktyczne istnienie opisywanego problemu.

Wina nie leży w wierze a idei i fanatyzmie. To obrazuje doskonale „Opowieść podręcznej”.

Opowieść Podręcznej

Podręczna żyje w ciągłym strachu i w ciągłej samotności. Mimo, że podręczne żyją ze sobą nie czują się w swoim towarzystwie komfortowo. Każda może donieść na drugą aby przymilić się do rządu. Wszystkie są pod ciągłym nadzorem. Pocieszają się jedynie faktem, że kolejne pokolenia kobiet będą miały łatwiej. Nie dlatego, że zmieni się prawo, czy władza tylko dlatego, że nie będą pamiętać świata „przed podręcznymi” – po prostu nie będą miały za czym tęsknić.

Po przeczytaniu tej książki zaczniecie dostrzegać ciemniejszą stronę władzy i przerażających ideologii. Ujrzycie jak łatwo człowiek może przeinaczyć znaczenie religii i miłości. Polecam

Anna To

Opowieść Podręcznej  Opowieść Podręcznej
Ania Grendzińska

Written by Ania Grendzińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *