Szlaki. Opowieści o wędrówkach

Szlaki. Opowieści o wędrówkach

Opowieści podobnie jak drogi, łączą ludzi na dwa sposoby : coś opisują i gdzieś się spotykają.

Szlaki. Opowieści o wędrówkach

Czy wiecie, że na Syberii chantyjskie słowo tłumaczone zazwyczaj jako “opowieść” oznacza również “drogę” ?  To dlatego ta książka jest tak bardzo uduchowiona. W niej droga to opowieść… i odwrotnie, każda opowieść to rodzaj drogi, która zawsze gdzieś prowadzi, kwestia tylko gdzie chcemy iść.

Bardzo podoba mi się tak filozoficzne podejście autora do wędrówek i szczerze polecam tę książkę wszystkim tym, którzy lubią spacery.

Same podejście autora do wędrowania jest naprawdę imponujące i czytając, aż chce się założyć buty i ruszyć na szlak.

Jednak zdecydowanie wolałabym przeczytać tak skonstruowaną książkę o szlakach w Polsce. Dlaczego ? Bo Polska jest piękna a podobna lektura o szlakach, po których chodziłam to byłoby doskonałe dopełnienie dla takiego “wędrowniczka” jak ja.

Dla mnie “Szlaki. Opowieści o wędrówkach” to książka, którą trudno ująć w słowa 😉  Naprawdę ! To bardzo mądra opowieść, ujmująca  wiele aspektów.

Z jednej strony to osobista historia autora, który opisuje swoje wędrówki, własne przygody – z drugiej to buchająca erudycją lektura pełna filozoficznych odniesień.

 

“Przez niezliczone  tysiące lat podróżowaliśmy pieszo po nierównych drogach- nie tylko jako handlarze, wędrowcy czy turyści, ale również jako mężczyźni i kobiety, dla których ścieżka czy droga oznaczały jakieś silne doświadczenia : wolność, nowe relacje międzyludzkie, nową świadomość, krajobrazu. Droga umożliwia podróż w nieznane, co mogło pozwolić na odkrycie, kim jesteśmy” 

Bo życie to droga a kierunek zależy od nas …

Szlaki -książka

Szlaki -książka

Biorąc pod uwagę szlaki jakie pokonuje Robert Macfarlane należy zwrócić uwagę, że wybierając szlak czy drogę na wędrówkę możemy sami wybrać cel, możemy poszukać swojej własnej drogi lub skorzystać z wytyczonych szlaków.

Podobał mi się również fakt, że autor nie zapomniał przedstawić szlaków wodnych, morskich – czyli dla piechura nieoczywistych. Bo płynąc kajakiem, żeglując łodzią także wędrujemy, pokonujemy szlak, który coś nam pokazuje, coś nam daje, do kogoś lub czegoś prowadzi.

Szlaki Robert Macfarlane

Szlaki Robert Macfarlane

Robert Macfarlane pokazuje nam, że dawne szlaki rzadko znikają i  nawet gdy pochłonie je morze, to w czasie odpływu można je przemierzyć.

Udowadnia, że stare drogi trwają. Są trakty, szlaki handlowe, trasy pielgrzymów. Dla tych co są spostrzegawczy są czytelne i nadal otwarte.

Ta książka to również kompendium  zapomnianych szlaków świata. Ale należy zaznaczyć, że  autor dostrzega w nich coś więcej : widzi zachodzące słońce, mokre kamyki, żyzną glebę. Opisuje co widział tak autentycznie, że czytelnik przenosi się wraz z autorem na opisywany szlak. To cenne i piękne doświadczenie.

Jak szlak i wędrowanie to oczywiście powinny być również kanapki 🙂 Nie wyobrażam sobie wyjścia na szlak bez kanapek ! Smakują wtedy wyjątkowo ! Dziś chciałbym Wam zaproponować przepis na angielskie kanapki z ogórkiem. Autor jest Brytyjczykiem, też zabiera kanapki na szlak pomyślałam więc, że przybliżę Wam sławną angielską przekąskę.

Cucumber sandwich

Cucumber sandwich

 

Cucumber sandwich

Kanapka z ogórkiem nie jest posiłkiem zbyt odżywczym, ale właśnie o to w jej konsumpcji chodzi. Dlaczego ? Ponieważ  podawana między głównymi posiłkami nie miała służyć zaspokojeniu głodu, ale stanowić przyjemne odświeżenie i orzeźwienie przed  roast beef and Yorkshire pudding. Ważną sprawą było ułożenie kanapeczek  na talerzu, preferowane są konstrukcje wieżowe.

Oryginalna kanapka to chleb, masło i ogórek ze szczyptą soli i odrobiną soku z cytryny.

W  roku 1870, Indie zmagały  się z nieustającym upałem. Grupa brytyjskich żołnierzy chroniąca się przed promieniami słońca w herbaciarni zamówiła dzbanek  herbaty Darjeeling i talerz wykwintnych kanapek, sporządzonych z chleba obłożonego, cienkimi jak papier plasterkami zielonego ogórka. Dlaczego ogórka ? Bo ogórek pochodzi właśnie z Indii  a jego kulinarna historia sięga około 3 tysięcy lat. Do Eropy i Angli ogórki trafiły XIV wieku ale dopiero w XIX wieku, kiedy Brytyjczycy skolonizowali Indie, to do swoich domów przywieźli modę na kanapki z ogórkiem, które zaspokajały popołudniowy głód, nie zapychając jednocześnie żołądka przed kolacją.

Cucumber sandwich

Cucumber sandwich

Przepis na cucumber sandwich : 

 • biały chleb tostowy
 • masło w temperaturze pokojowej
 • ogórek wężowy
 • sól
 • łyżeczka soku z cytryny

Chleb kroimy na cienkie kromki.  Z każdej kromki odcinami skórki i smarujmy cienką warstwą masła od brzegu do brzegu  Ogórek kroimy w bardzo cienkie plasterki (im cieńsze, tym lepiej). Kanapkę składamy przed samym podaniem, układając 2-3 warstwy ogórków. Ogórki lekko solimy i skrapiamy sokiem z cytryny. Każdą kanapkę przekrawamy po skosie dwukrotnie, aby powstały malutkie trójkąty. Układamy dekoracyjnie na talerzu (najlepiej piętrowo) lub zabieramy na szlak.

Chleb tostowy  Chleb tostowy

Przepis na biały chleb tostowy : 

 • 40 g świeżych pokruszonych drożdży
 • 1 łyżeczka cukru
 • 300 g maślanki
 • 500 g mąki pszennej
 • 25 g oliwy z oliwek
 • 1 łyżeczka soli

Do garnka włożyć drożdże, maślankę i cukier. Podgrzać mieszając około 1 minuty. Do miski przesiać mąkę, dodać oliwę i sól, następnie wlać przygotowaną wcześniej miksturę z drożdży i maślanki. Zagnieść ciasto na chleb, następnie przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odczekać ok 30 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie przełożyć do foremek, odstawić na 15 minut i następnie piec 30 minut  w nagrzanym do 200 stopni piekarniku.

Smacznego

Cucumber sandwich Cucumber sandwich Przepis na cucumber sandwich Przepis na cucumber sandwich

Anna Tamto 

zobaczcie również :

Herbatka o piątej/ Przepis na wołową pieczeń i Yorkshire pudding

Anglicy. Przewodnik podglądacza /Przepis na suflet czekoladowy

 

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *