"Szkielet białego słonia" Izy Klementowskiej "Szkielet białego słonia" Izy Klementowskiej

“Każdy człowiek to jedna rasa”…

Iza Klementowska podchodzi do sprawy przedstawienia Afryki w nieco oryginalny  sposób. Jak to się mówi “gdzie biją się dwa słonie najbardziej cierpi trawa”. W tej książce dokładnie widać, że wzajemna nienawiść między ludźmi tak szybko nie znika a rany potrafią goić się latami. Historia Mozambiku jest niezwykle ciekawa i nieoczywista przez co czyanie książki już od pierwszych rozdziałów wciągnie Was niczym dobry film. Na początku każdy miał nadzieje, że Mozambik po okupacji portugalskiej  stanie się silnym i zamożnym krajem. Jednak sen  o potędze trwał krótko – rok później wybucha wojna domowa i trwa do 1992r.  Historia tego kraju od początku jest trudna a jego mieszkańcy codziennie otrzymują lekcje życia. Podział na lepszych i gorszych to coś “naturalnego” 🙁 Bulwersują chociażby niepisane zasady, jak ta, że miejsca z przodu autobusu zarezerwowane są tylko dla białych – czarni siedzą zawsze z tyłu.

“Chciałabym, żeby moje życie było jak dom. Okna otwarte na marzenia, drzwi otwarte na innych”

Przeszłość ciągle widać w dzisiejszym życiu ludzi. Nie potrafią od niej uciec. Afryka jest pełna tajemnicy, niektórych przeraża a niektórych przyciąga, jedno jest pewne – nie można być na nią obojętnym.

Anna To

"Szkielet białego słonia" Izy Klementowskiej

 


“Szkielet białego słonia” Izy Klementowskiej to jedna z tych książek, o których nie zapomina się tak szybko. Jeśli ktoś lubi książki z historią w tle, gdzie bohaterami są zwykli ludzie a fabułę kreśli życie to bez wątpienia nie będzie rozczarowany czytając tę pozycję. To co mnie w tej książce  osobiście poruszyło i wzbogaciło jednocześnie to historia Mozambiku, jego okupacja przez Portugalię, podział rasowy i historię ludzi, często tragiczne i wzruszające.

"Szkielet białego słonia" Izy Klementowskiej

Mozambik jako jedna z ostatnich koloni odzyskała niepodległość w wyniku, której Portugalczycy musieli opuścić ten kraj w ciągu doby ! Oczywiście byli dla “tutejszych” białymi okupantami ale wyobraźcie sobie, że macie 24 godziny na opuszczenie kraju, w którym żyjecie od urodzenia i nie możecie zabrać ze sobą więcej niż 20kg bagażu. Prawo 24/20 wprowadził ówczesny minister spraw wewnętrznych Mozambiku Armando Guerbuza. Jedni wyjechali, jeszcze inni zostali ! Takie to historie pisane przez afrykańskie życie można przeczytać w tej książce. Jak dla mnie to wartość, która bez wątpienia stawia te pozycję bardzo wysoko w moim osobistym rankingu.

Jedną z potraw, która przewija się w książce jest kurczak piri piri. Znany w Portugalii swój smak zawdzięcza afrkańskim korzeniom. Ta potawa to polularne danie w Mozambiku. Zapraszam Was dziś na ucztę dla podniebienia 🙂 Zapraszam po przepis na wyśmienitego kurczaka.

Kurczak piri piri

Przepis na kurczaka piri piri

Składniki : 

  • 1 kurczak ok 1,5 kg
  • 2 papryczki chili
  • 3 ząbki czosnku
  • 1,5 łyżeczki słodkiej papryki
  • 1 garść pietruszki
  • sok z 1/2 limonki
  • sól i pieprz
  • ocet
  • 2,3 łyżki oliwy
  • 1 łyżka octu
Kurczak piri piri  Kurczak piri piri  Kurczak piri piri

Kurczaka myjemy, osuszamy. Ostrym nożem wycinamy kręgosłup i rozpłaszczamy kurczaka. Oprószamy go solą i pieprzem. Papryczki chilli, czosnek, mieloną paprykę i pietruszkę przekładamy do blendera, wlewamy sok z limonki, oliwę i ocet i blendujemy wszystko na gładką pastę. Tak przygotowaną marynatą smarujemy kurczaka z dwóch stron i odstawiamy minimum na 2 godziny do lodówki (najlepiej na całą noc). Jeśli kurczaka robimy na grillu to : ruszt grilla smarujemy oliwą i kładziemy kurczaka skórą do dołu – pieczemy około 15 minut, aż skórka ładnie się zarumieni. Następnie kurczaka przekręcamy i pieczemy 30 minut. Jeśli kurczaka pieczemy w piekarniku to układamy go  na blaszce do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 45 minut. Upieczonego kurczaka wyjmujemy i serwujemy np z frytkami 🙂 Smacznego

Anna Tamto 

 

 

Ania Grendzińska

Written by Ania Grendzińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *