Regina Brett -amerykańska dziennikarka, felietonistka i autorka książek “Jesteś cudem” czy “Bóg nigdy nie mruga” zainspirowała mnie do napisania kilku słów o szczęściu 🙂 A dokładniej o doświadczeniu pt” Słoik szczęścia”

Słoik szczęścia

Co to jest szczęście ? To niewątpliwie pozytywna emocja jaką odczuwamy.  Emocje motywują nas do podejmowania różnorodnych aktywności a te pozytywne często sprzyjają realizacji celów. Czy szczęście zatem dodaje nam skrzydeł ? Co się na nie składa ? Według Seligmana są trzy komponenty  szczęścia: przyjemności, poczucia sensu i zaangażowanie. Jeśli spełnimy w swoim działaniu te trzy warunki osiągniemy szczęście 🙂  Prosta recepta ?

A co jeśli postanowię być zawsze szczęśliwa ! ? Wbrew wszystkiemu i wszystkim ! Mój zamiar, moja sprawa… ale zaraz, zaraz… przecież zamiar to nic innego jak nastawienie, które chcemy utrzymać by osiągnąć cel ! A moim celem w te wakacje jest bycie szczęśliwą. Nawet gdy będzie lało, nawet gdy złamię nogę (!) lub będę miała wypadek. Tak , tak postanawiam być szczęśliwa i już !  Taki dobrostan i zadowolenie z życia może niektórych irytować ale jak udowadnia Regina Bertt jest skuteczną metodą na kolekcjonowanie szczęścia.

Słoik szczęścia   Słoik szczęścia

Jak kolekcjonować szczęście ? Nic trudnego ! Załóżcie Słoik Szczęścia !

Zapewne nie można być szczęśliwym non stop ale można być szczęśliwym przynajmniej raz w ciągu dnia, nawet najbardziej żałosnego i smutnego. Wyciąganie z dnia szczęśliwych momentów to niesamowita przygoda i uwierzcie, poprawia humor, uczy i zmienia nastawienie.

Każdego dnia roku zapisuj coś , co uczyniło Cię szczęśliwym, i chowaj karteczki z zapiskami w słoiku. Otwórz słoik i przeczytaj te wszystkie niezwykłe rzeczy, które się wydarzyły.

 

Jeśli zaczniecie kolekcjonować szczęście od jutra to zajrzyjcie do słoika za rok lub za pół roku , ale pamiętajcie by wyznaczyć datę początkową i końcową “zbierania karteczek”.

Takie “zbieractwo” sprawdza się w zasadzie w każdej sytuacji, nawet najbardziej traumatycznej. Regina Brett podaje przykład bardzo skrajny, gdy zmagamy się np. ze śmiercią kogoś nam bliskiego. W dniu śmierci mamy napisała na karteczce, że jet szczęśliwa, że jest już z jej zmarłym wcześniej tatą.

Kiedy ostatnio włamano mi się na konto w aplikacji  messenger i próbowano wyłudzić pieniądze od moich znajomych zastanawiałam się, co mogę napisać na karteczce w tak paskudnym dniu 🙁 . I wiecie co napisałam “Jestem szczęśliwa, że mam tylu fajnych  przyjaciół” .

Kiedy na ostatniej eskapadzie zostawiłam akumulator (od aparatu foto)  z ładowarką w hotelu, byłam załamana, zła i podirytowana swoim “roztrzepaniem”. Ale w tym paskudnym dniu odnalazłam optymizm i człowieka, który mi pomógł, i codziennie cierpliwie ładował moje “fotograficzne baterie”  🙂

To bardzo inspirujące zadanie : mieć serce otwarte na szczęście !

Bo w ciągu dnia jesteśmy źli, czasami smutni, czasami wkurzeni ale przychodzi wieczór i okazuje się, że choć mieliśmy stłuczkę to przecież dostaliśmy zastępcze auto i do tego terenowe !

Na mojej ukochanej działce wiosną przyszedł okrutny przymrozek, moje ukochane drzewo : kilkudziesięcioletni orzech stracił zalążki liści . Jak robiłam zdjęcia do tego postu było mi bardzo smutno ! Ale wieczorem zobaczyłam piękna opaleniznę na twarzy i pomyślałam : Może odrośnie w przyszłym roku a dziś, dzięki przymrozkom mam taras skąpany w słońcu !

Słoik szczęścia

Wybieram opcję bycia szczęśliwą niż nieszczęśliwą i wrzucam do słoika to, co uważam za wartościowe danego dnia ! Pozytywny komentarz na blogu, spacer z psem, huśtanie się na hamaku w letnie popołudnie, buziak syna (!) , pyszna kawa z koleżanką. Wszystko jest ważne i ma dla mnie sens, daje mi przyjemności i jestem w to zaangażowana czyli… odczuwam szczęście. Małe bo małe, ale to nie ważne. Ważne jest to, by to szczęście dostrzegać.

Co Wam jest potrzebne :

  • Słoik
  • długopis
  • karteczki
  • odrobina dobrej woli
  • uważność

Po wyznaczonym czasie nadchodzi ten szczęśliwy moment , w którym odkryjecie ile błogostanu Was spotyka i ile szczęścia mieliście w zamkniętym słoiku.

Bo przecież :

Powodzenia

P.S . Dziękuję tej miłej Pani za możliwość sfotografowania jej ślicznej bluzki z tak życiowym mottem 😉 🙂 Musze się przyznać, że tego dnia to ona była bohaterką mojej karteczki 🙂

Anna Tamto

rozwińskrzydła.com 

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *