Jesień w pełni 🙂  Wielkimi krokami zbliża się zima. Co robić wieczorami ? Prócz czytania książek i seksu można jeszcze pooglądać dobre seriale. Jestem fanką tych klimatycznych, skandynawskich z morderstwem w tle i zagadką do rozwikłania. Dziś jednak o serialu, który choć nie jest kryminalny zauroczył mnie do tego stopnia, że obejrzałam jego trzy sezony w kilka dni i muszę Wam się do czegoś przyznać. Myślę o fabule, wspominam bohaterów, śmieje się na wspomnienie poszczególnych scen. Oznacza to, że serial jest dobry i bez wątpienia warty polecenia. Dziś więc na blogu kulturalnie a nie kulinarnie 🙂 … ale z dozą humoru bo serial to czarna, norweska komedia.

Jeśli ktoś lubi takie klimaty to nie będzie miał zmarnowanego wieczoru. Polecam w szczególności fanom Skandynawii. Dlaczego ? Bo to typowy paszkwil na życie w utopii. Warto więc zmienić perspektywę i pośmiać się z Norwegów. Bo pokazuje dobitnie życie, poglądy i dziwactwa tego narodu 🙂

Frank Tagliano (w tej roli Steve Van Zandt), jeden z głównych  członków nowojorskiej mafii popada w niełaskę nowego bossa organizacji. Po udaremnionym zamachu na swoje życie główny bohater postanawia donieść do FBI na kolegów z mafii, wrócić do praworządnego życia  i dołączyć do programu ochrony świadków. Wszystko się prawie udaje 🙂 ale … jakież zdziwienie budzi fakt, że na dalsze życie nie wybiera Karaibów, ciepłej Grecji czy przyjaznej Australii tylko Lillehammer 🙂 Norwegię ? Tak, Norwegię, bowiem Frank zauroczony pięknymi widokami z Olimpiady w 1994r postanawia dać upust marzeniom i zobaczyć ten dziwny kraj. No właśnie …. I tu akcja nabiera tępa …. Bo Olimpiada Olimpiadą ale po 15 minutach pierwszego odcinka już wiemy, że  nasz bohater nie ma zamiaru grać według norweskich zasad 🙂

Ma się wrażenie, że autorzy, norweskie małżeństwo – Anne Bjørnstadt i Eilif Skodvin tworząc scenariusz w satyryczny sposób chcą pokazać absurdy państwa „mlekiem i miodem płynącego”. Wyśmiewają więc a my razem z nimi z bezstresowego wychowanie dzieci, przesadnej ekologii i stosunku Norwegów do alkoholu. Poruszają również niewygodny ale bardzo ważny problem asymilacji imigrantów spoza szeroko pojętej europejskiej kultury. Muszę przyznać, że w tym serialu jest po prostu wszystko to co wydaje nam się w Norwegii niemożliwe -korupcja, drobne oszustwa, morderstwa i prostytucja. Mafia w Norwegii ? Otóż tak moi drodzy – mafia, handel alkoholem, piękne krajobrazy i wszechobecna zima 🙂 wszystko to okraszone dobrym humorem i świetną grą aktorską.

 

Frank Tagliano jadąc do Lillehammer ( pięknym pociągiem ) nawet w najskrytszych snach nie spodziewał się:  po pierwsze : baraku zamiast domu, po drugie: małego ekologicznego auta zamiast terenowej limuzyny no i po trzecie: propozycji pracy z miejscowego norweskiego urzędu pracy i opieki społecznej – propozycji… roznosiciela pizzy. Giovanni Henrikson , bo takie imię przybiera szybko bierze sprawy w swoje ręce i akcja zaczyna nas wciągać. Mylący jest jednak fakt, że Frank to gangster 😉 Może i gangster ale ja polubiłam go od 5 minuty pierwszego odcinka i wytrwałam w tym uczuciu do ostatniego odcinka trzeciej serii.

Każda z serii serialu ma swój klimat ale muszę przyznać, że tak jak to zazwyczaj bywa z serialami, pierwsza seria najbardziej przypadła mi do gustu. Absurdalne wręcz sytuacje w drugiej i wyimaginowany świat w trzeciej odrobinę zaburzyły postrzeganie go jako serialu idealnego. Ale tak jak Norwegia nie jest idealna tak i serial musi mieć swoje wady 🙂 Przymiotnik : klimatyczny to określenie, które idealnie psuje i do Norwegii, i do tego filmu. Polecam

Miałam okazję w tym roku spać pod samą skocznią w Lillehammer więc powrót do klimatu tego kraju z jego niewyobrażalnymi zaletami i absurdalnymi poprawnościami sprawił mi ogromną przyjemność.

 

Czy wyjazd do Lillehammer będzie już inny po obejrzeniu tego serialu ? No… zobaczymy czy następnym razem będę się oglądać za siebie 🙂 Inaczej spoglądać na imigrantów i wszędzie widzieć „popieprzonych ekologów”. Jedno jest pewne- po obejrzeniu tego serialu nie będę miała problemu jak obsłużyć ekologiczną, norweską  toaletę spalającą odchody 😉  Ciekawi ?

Polecam serial 😉 Takich ciekawostek znajdziecie w nim mnóstwo 🙂

Anna Tamto

źródła :

stopklatka.pl

filmweb.com

netfix.com

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *