Na parę dni przed rocznicą wybuchu  Powstania warszawskiego chciałbym serdecznie polecić Wam przeczytanie wyjątkowej książki “Powstanie warszawskie.Rozpoznani”. Prawdziwe historie ludzi z powstańczych kronik 1944″ autorstwa Izy Michalewicz i Macieja Piwowarczuka. Ta  książka to album powstały po przeprowadzonej akcji Muzeum Powstania Warszawskiego  “Rozpoznani” mającej na celu zidentyfikowanie bohaterów filmu “Powstanie warszawskie” stworzonego z autentycznych kronik powstańczych.

"Powstanie warszawskie.Rozpoznani" Rozpoznani

Książkę tą kupiłam w zeszłym roku w wakacje i jest moją ulubioną książką wojenną. Chylę czoła przed autorami za ich ogromną, wręcz niewyobrażalną pracę znalezienia, opisania i przedstawienia czytelnikom dziewięciu niesamowitych historii życia ludzi, którzy przeszli piekło wojny, powstania i czasów powojennych.

Historie powstańców są fascynujące. Są to  prawie gotowe scenariusze do hollywoodzkich produkcji. Niestety za każdą z tych historii wiąże się rzeczywisty dramat człowieka.

Po prostu piękna książka.

Nie umiem wskazać, która z historii opowiedzianych przez autorów urzekła mnie najbardziej, nie mniej jednak ze względu na nazwisko co jakiś czas sięgam do historii Wandy Traczyk-Stawskiej  🙂 Pani Wanda pseł. “Pączek”  była w konspiracji posłańcem co oznacza, że roznosiła wyroki wydawane przez Państwo Podziemne :

"Powstanie warszawskie.Rozpoznani" 

” Wanda ma 16 lat, ale wygląda na młodszą. Malutka (156 cm wzrostu), nieco pulchna i bardzo energiczna. W ramach dywersyjno-propagandowej Akcji “N” przekazuje konkretnym osobom informację o tym, że podziemie zamierza ich zlikwidować. Wyroki są podstemplowane przez sąd Polski Podziemnej”

Zachęcam do przeczytania tej historii. Ja za każdym razem jak czytam tę książkę to łza kręci mi się w oku 🙁

“Kiedy bomby zaczynają spadać na Warszawę, Wanda nie chce zejść do schronu. Ma pieska, ukochaną foksterierkę Lalkę. A ponieważ Lalki nie można było zabrać do schronu, upiera się i zostaje w mieszkaniu z oszalałym ze strachu psem. Obserwuje, co dzieje się po drugiej stronie. Tam bomba uderza w dom. Wanda bierze psa pod pachę i biegnie zobaczyć, co się stało. Widzi, jak z bramy wybiega kobieta z niemowlęciem. Niemcy zaczynają strzelać do matki. Celują w becik. W jednej sekundzie zawiniątko rozpada się na miliard kawałków.”

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,15930631,Wojenna_historia_Wandy_Traczyk_Stawskiej.html

Nic dodać nic ująć. Wszystkie te historie są niesamowite. Podziwiam tych ludzi i tyle.

Przeczytajcie ! Nie będziecie żałować !  A w piątek w TVP 1 o godzinie 20.20 niesamowity film pt.”Powstanie warszawskie”

Anna Tamto

 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *