Niektórzy lubią ryż, inni kaszę, jeszcze inni kaszę ale tylko jaglaną ponieważ  gryczana ich zdaniem śmierdzi. Różnimy nie tylko gustami kulinarnymi. Odróżnia wiele aspektów życia. Czy to oznacza, że jesteśmy, inni, wysunięci na margines ? Nic bardziej mylnego. Jesteśmy różni bo każdy z nas jest inny.

W dobie spłycenia wartości człowieka do wyglądu, dominowania odbioru wzrokowego, dyktowanie nam trendów jest dość proste. Wystarczy pokazać coś kilkukrotnie w TV, YouTubie, lub przedrukować w poczytnym czasopiśmie i „zdanie” w większości odbiorców jest wyrobione.

Ale nie dajmy się 🙂 ! Różnice poglądów istniały, istnieją i będą istnieć więc warto nauczyć się wyrażać je tak, by nic nie tracić a wiele zyskać.

Z racji pracy blisko świata show biznesu widzę jak często rodzice posyłają swoje dzieci na castingi. Casting = rywalizacja. Co się stanie jak nie wygram ? Właśnie takim pytaniem zaskoczył mnie pewien tata pytając : Co powiedzieć córce jak jej nie wybiorą ? W pierwszych dwóch sekundach spanikowałam i pomyślałam: Nie przyprowadzaj jej tu, to nie będziesz miał problemu … ale szybko się opamiętałam 🙂 bo rywalizacja w życiu jest nieunikniona . Odpowiedź sama mi się nasunęła 😉 Powiedz jej (rzekłam zachwycona własną kreatywnością) : „ kochanie jesteś różyczką. Piękną, niepowtarzalną i niesamowitą. Oni szukają lilii. To nie znaczy, że róże nie są piękne. Dziś szukali kogoś innego. Szukali lilii. Innej, pachnącej, niepowtarzalnej lilii.

Mamy prawo różnić się od siebie. Jeśli fakt ten zaakceptujemy, to łatwiej będzie nam wyrażać nasze zdanie a różnice w poglądach nie będą naszą zmorą ale atutem.

Zróbmy taki eksperyment. Weź ze sobą kolegę, koleżankę, męża lub żonę i stańcie z dwóch stron jednego pomieszczenia np. pokoju gościnnego we własnym mieszkaniu. Jedno z Was będzie stało przy oknie, tak by okno mieć za plecami, drugie przy drzwiach tak by drzwi mieć za plecami. Co widzicie ? Czy to samo ? Otóż nie. Ten sam pokój widoczny jest z dwóch różnych perspektyw. Ty nie widzisz okna, on/ona nie widzi drzwi. Pokój jednakowoż okno i drzwi posiada. To jest właśnie ta różnica w postrzeganiu rzeczywistości . Każdy ma swój pogląd na dany temat i ma do tego prawo. Czy powinniśmy przyjąć perspektywę człowieka z naprzeciwka ? Tak ale tylko wtedy, gdy zamienimy się miejscami 🙂

Z punktu widzenia ludzi, którzy pożyczają pieniądze na biznes, niska stopa procentowa jest czymś dobrym. Z punktu widzenia tych co udzielają pożyczek lub żyją z wpływów z oszczędności, to wcale nie jest dobra rzecz. Istnieje duża różnica opinii, ale obydwie są prawdziwe.

Różne punkty widzenia dają różne postrzeganie. Jednak  nawet ten sam punkt widzenia może prowadzić do różnego postrzegania. Przysłowiowa szklanka wody dla każdego będzie miała inną zawartość. Dla jednych będzie do połowy pusta, dla mnie będzie zawsze w połowie pełna 🙂  Każdy zauważy coś innego.

No to do dzieła 🙂  !

Wyraź różnicę najwyraźniej jak potrafisz :

Uważam, że większa częstotliwość postów zwiększy poczytność bloga.  Anna To uważa, że większa częstotliwość postów zmniejszy zainteresowanie blogiem.

Co robimy ? Przedstawiamy różne opcje obok siebie. Jesteśmy szczere i zachęcamy się do podsumowania  kwestii tak jak to widzimy ( może ja stoję tyłem do okna i go nie widzę ? ). Dochodzimy do wniosku „ zgadzamy się, że będziemy się różnić w tej kwestii” . Próbujemy jednego i drugiego rozwiązania. Badamy i zbieramy doświadczenia. Powodem różnicy naszych zdań jest punkt widzenia. Akceptujemy to.

Różnice w poglądach to nic złego. Wzbogacają one sytuację. Objaśnienie odmiennych systemów wartości i doświadczeń poszerza dyskusję. Widzieliśmy to choćby przy ostatnich wydarzeniach medialno-społecznych. Akcje #czarnyprotest i #czarnyponiedziałek poszerzyły horyzonty, wzbudziły dyskusję, dały do myślenia. Każdy z nas choć na chwile zmienił perspektywę.

Nigdy nie zlikwidujemy różnic, szczególnie w poglądach, gdy założymy, że są one złe ( i różnice i poglądy). Tylko zagłębienie tematu poprzez badanie tych różnic da lepsze efekty.

Skąd biorą się najbardziej zażarte, najgłupsze i niekonstruktywne kłótnie ? Z tego, że obie strony myślą, że omawiają to samo, z tego samego punktu widzenia, z tymi samymi wartościami i doświadczeniami. Nic bardziej mylnego !

   

A teraz powiedźcie czy jak byliście w ZOO to widzieliście  zebrę czarną w białe pasy, czy białą w czarne ?

Anna Tamto

źródła:

rozwińskrzydła.com 

Edward De Bono “Mieć piękny umysł”

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *