Dziś 1 września. 76 rocznica wybuchu II wojny światowej. Wojny, która zmieniła oblicze świata. Jeden z największych konfliktów zbrojnych zaczął się w Polsce i to niestety Polska stała się pierwszym celem Hitlera. Dzisiejsza data nastraja historycznie i dlatego chciałabym zachęcić Was do odwiedzenia niezwykłego miejsca: Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

 

To jedna z największych atrakcji Ziemi Lubuskiej i niewątpliwe super atrakcja dla miłośników architektury militarnej.

MUR czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to potężny system fortyfikacji poniemieckich powstały w latach 30 XX wieku na pograniczu polsko-niemieckim. Fortyfikacje te miały na celu obronę granic niemieckich przed ewentualną inwazją ze strony Francji i jej sojuszników a więc i Polski. W 1935 roku Hitler zaakceptował plan obrony Niemiec od strony wschodniej i na linii Odry i Warty  zaczęły się prace budowlane. Powstały fortyfikacje, które można dziś oglądać i namacalnie uczyć się historii.

 

W konsekwencji do 1 września 1939 r Niemcy na całej ok. stukilometrowej linii MRU wybudowali 106 schronów bojowych, w tym 21 połączonych jest wspólną siecią podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 30 kilometrów i głębokości do 40 metrów.

   

 

 

W okresie wojennym MRU wykorzystywany był jako podziemne fabryki. Firma Daimler – Benz produkowała tam części do silników samolotowych.

Historyczna ciekawostka warta odwiedzenia 🙂

   

Zwiedzając MRU można wybrać trasę krótką, długą i trasę extra. Przewidziane są też wycieczki dla osób niepełnosprawnych co jest ogromnym plusem. Należy jednak pamiętać by zdążyć na odpowiednią godzinę zwiedzanie bowiem odbywa się tylko z przewodnikiem.

  

 

 

Nieocenioną atrakcją na skalę europejską jest również największa kolonia nietoperzy zimująca w podziemiach MRU. Co roku zimuje tam od 20 000 do 30 000 osobników należących do 12 gatunków. I to wszystko w Polsce 🙂

PNIEWO 1

66-300 MIĘDZYRZECZ

Polecam jako jeszcze jedno fajne miejsce do zobaczenia w Polsce 🙂

http://www.bunkry.pl/pl/index.html

Anna Tamto

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *