Poza mapą-książka

“Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca” – i to jest właściwie kwintesencja tej książki. Alastair Bonnett opisuje 47 miejsc, których z różnych przyczyn nie znajdziemy w przewodnikach, ofertach turystycznych, a czasami nawet nie odszukamy ich na mapach.

Poza mapą Alastair Bonnett

To zadziwiająca książka o zadziwiających miejscach, nietuzinkowych, ciekawych i intrygujących. Bo czy wiecie, że są wyspy, które się niespodziewanie pojawiają a potem znikają, że wyspy śmieci są już osobnymi, pływającymi “tworami”, które wielkością dorównują potężnym wyspom-pływającym wyspom. Taki Pacyficzny Wir Śmieci to zdumiewające i przerażające zjawisko. Szacunki dotyczące jego rozmiarów zawierają się w przedziale od siedmiuset tysięcy do piętnastu milionów kilometrów kwadratowych ! Wyobrażacie to sobie ? ! Tyle śmieci, które wyrzucamy ze statków oraz, które zabiera ocean z plaż ! Okropne ! Są również inne pływające wyspy tzw.  wyspy pumeksowe. W 2012 roku odkryto jedną z największych tratw pumeksowych w historii. Tratwa ta to formacja powstała po wybuchach podwodnych wulkanów, była ona wielkości Belgii.

Tyle rożnych ciekawostek ! Czy wiecie, że jest państwo Sealand ? Księstwo Sealandu to “niepodległe państwo”, które zostało założone w 1967 roku przez emerytowanego majora Paddy’ego Roya Batesa na opuszczonej platformie przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej. 2 września 1967 r Bates z rodziną wspiął się na stary , porzucony morski fort, poczuł się uprawniony do zajęcia go i ogłoszenia niepodległości. Bates przyznał sobie tytuł księcia, zonę mianował księżna i taka ta “książęca rodzina” przystąpiła do przekształcania Sealandu w nowe państwo. Jak skończyła się ta historia ? Zajrzyjcie do książki.

 Alastair Bonnett

Jest w tej ksiązce rozdział bardzo sentymentalny, nosi on tytuł “miejsca ulotne”. Dla każdego z nas takie miejsce znaczy coś innego, każdy ma takie miejsce, które na mapie jego życia ma ogromne znaczenie,  a które często umyka, znika i już go nie ma. To kryjówki, w których bawiliśmy się jako dzieci. Tworzenie kryjówek to szczególny rodzaj zabawy, nie lalkami, nie telefonem, nie klockami tylko miejscami. To osobliwe miejsca i niesamowite zabawy. Takie kryjówki to synonim tajemnicy i ciekawości, to kwintesencja wszystkich tych niodkrytych i takemiczych miejsc o których pisze w książce Alastair Bonnett.

W takiej kryjówce nic nie smakuje tak dobrze jak ciastka własnej roboty 🙂 😉 Dziś więc piknikowe ciastka. Pyszne, kukurydziane, piaskowe i delikatne, z lekką cytrynowa nutą. W sam raz na majowy piknik  z książką i mapą w tle !

Ciastka cytrynowe -piknikowe

Przepis na piaskowe ciastka piknikowe :

Składniki :

• 400g mąki kukurydzianej
• 150g kaszki kukurydzianej ekspresowej (u mnie polenta ekspresowa)
• 250g margaryny  lub masła
• 2 łyżki mąki ziemniaczanej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia zwykłego lub bezglutenowego
• 200g cukru
• 2 cytryny

Ciastka piaskowo-cytrynowe  Ciastka piaskowo-cytrynowe  

1. Cytryny myję, ocieram z nich skórkę i wyciskam sok.
2. W misce mieszam mąkę kukurydzianą z kaszką i proszkiem do pieczenia. Dodaję miękką margarynę, skórkę i sok z cytryn oraz cukier. Mieszam i wyrabiam ciasto. Powinno być dość miękkie. Schładzam ciasto w lodówce przez 30 minut.
3. Blaszkę do pieczenia wykładam papierem. Z ciasta formuje kulki, spłaszczam w dłoniach i układam na blaszce zostawiając pomiędzy odstęp 3 cm.
4. Ciastka piekę w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku, do czasu, aż staną się złote z lekko brązowym rantami. Wyjmuję blaszkę z piekarnika i zostawiam na minimum 10 minut, żeby ciastka troszkę stwardniały. Studzę, polewam lukrem i zjadam. Są “piaskowe” i bardzo  smaczne !

Ciastka cytrynowe bezglutenowe i bez jajeczne  Ciastka bezglutenowe i bezjajeczne

Smacznego !

"Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca"

Anna Tamto 

Zobaczcie również :

“Ucieka tylko jedzenie”/Przepis na ciastka owsiane

 

 

 

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *