Dzień ojca obchodzony jest od 105 lat ! Pierwszy raz święto to było obchodzone w 1910 r w miejscowości Spotkane w Stanach Zjednoczonych. Komu zawdzięczamy dzień upamiętniający naszych tatusiów ? Otóż w 1910 r Sandra Smart wychowywana po śmierci swojej matki tylko przez ojca uświadomiła sobie jak wielkim wyzwaniem i poświęceniem jest życie jej taty zajmującego się nią i jej rodzeństwem. Ojciec Sandry był weteranem wojny secesyjnej, farmerem, który z uwagą i niecodzienną troską jak na owe czasy poświęcił swoje życie dzieciom.

Sandra dla uczczenia jego zasług wobec rodziny postanowiła zorganizować w mieście piknik poświęcony ojcu. Namówiła również władze miasta do wprowadzenia nowego święta. Była na tyle przekonywująca, że władze ustanowiły 19 czerwca 1910 roku nowe święto w mieście DZIEŃ OJCA. Święto stało się bardzo popularne . Prezydent USA Calvin Coolidge zaakceptował je w 1924,  a w 1966 prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca. Dziś w różnych krajach Dzień Ojca obchodzony jest w różnych dniach roku, ale idea jest ta sama : Uczcijmy naszych tatusiów dobrym słowem , podziękowaniem i całusem 🙂 . Niech wiedzą, że bez nich świat byłby szary, smutny i ponury 🙂

W Polsce Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca. Pierwszy raz wprowadzono go w 1965 r i od tego momentu i w naszym kraju zarówno mamy jak i tatusiowie maja swoje święto.

Wszystkim Tatusiom życzymy ojcowskiej cierpliwości, humoru i spełnienia w wychowaniu swoich pociech !

A jak byście przypadkowo podróżowali i byli w Nikaragui to tam też obchodzi się to święto 23 czerwca. W Wielkiej Brytanii, Holandii, Chinach 19 czerwca.

W Danii 5 czerwca. W krajach skandynawskich w drugą niedziele listopada. We Włoszech, Belgii, Hiszpanii i Portugalii 19 marca. Na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, a w Austrii w drugą 🙂 W Niemczech Dzień Ojca wypada w Święto Wniebowstąpienia i jest dniem wolnym od pracy. W zależności od regionu nazywa się go Mannertag (dzień mężczyzn) lub Herrentag (dzień gentlemanów) 🙂 Jak to mówią :  co kraj to obyczaj 🙂 Jedno jest pewne:

Tatusiowie są  super 🙂

Polecam wywiad 🙂

http://fathers.pl/tacierzynstwo-po-szwedzku/

Anna Tamto

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *