Dziś jest Dzień Mamy ! Dzień wyjątkowy dla każdego dziecka i każdej mamy 🙂

“-Jutro będzie nowy, długi dzień – powiedziała Mama Muminka

– Twój własny, od początku do końca. To przecież bardzo przyjemna myśl.”

Każdy z nas ma w życiu jakiegoś bohatera literackiego, z którym się bardziej lub mniej identyfikuje. Możecie się uśmiechnąć, trochę ironizować lub zdziwić się , ale moją bohaterką, z której czerpię garściami jest Mama Muminków 🙂 Wszyscy ci, którzy mnie znają wiedzą o czym piszę 🙂  Mama Muminków to wyrozumiała, spokojna, kochająca i ciepła „kobieta Muminek” budująca dom pełen poczucie bezpieczeństwa i tolerancji. Ten dom w Dolinie Muminków to jeden z najprzytulniejszych domów o jakich czytałam w literaturze. Mama Muminków to cudowny troll o miłym pyszczku, zawsze elegancka, w gustownym pasiastym fartuchu, z nieodłączną czarną torebką.

Rodzina jest dla niej najważniejsza. Jej  dobroć powoduje, że dom Muminków odwiedzają inni mieszkańcy Doliny. Mama otacza wszystkich dyskretną nienarzucającą się opieką 🙂

Mama Muminka      

Kocham tę postać za to, że potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Czytając „Tatusia Muminka i morze”, książkę najbardziej “dorosłą” widzimy w niej nie tylko elastyczną mamę, ale stanowczą żonę, która potrafi zmienić całe swoje życie dla przeżycia przygody wraz z mężem.

Pewnego dnia Tatusia dopadł  kryzys wieku średniego. Poczuł się niepotrzebny. Zarządził przeprowadzkę, a rodzina, musiała zmagać się z całkiem nową perspektywą. Mama próbowała znaleźć dla siebie miejsce w nowej sytuacji, jednak czasami ją to przerastało. Potrafiła sobie i z tym poradzić 🙂  Najpierw uciekła w piłowanie drewna ( ta czynność staje się jej obsesją i formą rozładowania napięcia ) Potem uciekła w malowanie na ścianie. Chciała namalować statek na morzu – „niechcący” namalowała swój ukochany ogród z Doliny Muminków, za którym tak bardzo tęskniła . Dla niepoznaki namalowała na ścianie kilkanaście mam, żeby nikt jej nie poznał i nie przeszkadzał. Członkowie rodziny byli zbulwersowani:

”-Gdzie byłaś?-wybuchł Tatuś
– Ja? – spytała Mama niewinnie. – Byłam na małej przechadzce, żeby się trochę przewietrzyć.
– Nie powinnaś nas tak straszyć – rzekł Tatuś. – Pamiętaj, że jesteśmy przyzwyczajeni widzieć cię w domu, kiedy wracamy wieczorem.

– I to jest właśnie okropne – westchnęła Mama Muminka. – Każdy potrzebuje czasem jakiejś zmiany. Stajemy się zanadto do siebie przyzwyczajeni i wszystko jest wciąż takie samo, prawda, kochanie ? ”

Mogła nakrzyczeć , mogła wybuchnąć …. Wybrnęła idealnie…

Ślubne zdjęcie Mamy Muminka  Kuchnia Mamy Muminka  Jadalnia Mamy Muminka  Obraz w domu Mamy Muminka

Bo taka jest Mamusia Muminków ….cieszy się życiem 🙂 takim jakie ono jest 🙂

No i ma jeszcze jedną moją cechę : uwielbia wycieczki  🙂

„-Znaleźliśmy skrzynkę whisky-powiedział jej Muminek.

-Cudownie !-ucieszyła się Mama- Musimy wobec tego pojechać na wycieczkę.

-Ech ty, z twoimi wycieczkami-powiedział Tatuś”

Nic dodać nic ująć ….

Dom Mamy Muminka Ja z wizytą u Mamy Muminka :)    

Z okazji Dnia Mamy składamy wszystkim mamom najserdeczniejsze życzenia. Bądźcie sobą i cieszcie się życiem jak Mama Muminków 🙂

Anna Tamto

A dla naszych mam życzenia od nas

„Dziękuję Ci Mamo: że jesteś, że mnie wychowałaś, pomogłaś w trudnych chwilach i że zawsze się o mnie troszczyłaś. Dawałaś poczucie bezpieczeństwa i miłość. Dziękuje ci za pyszne pierogi i sałatkę jarzynową 🙂  Kocham cię .Twoja córeczka Ania” 

Anna Tamto

 

“Ja nie mam doświadczenia „bycia mamą” ale wiem jak bardzo to jest trudne. Moja mama jest dla mnie bohaterką choć nigdy jej o tym nie mówię, właśnie tak ją widzę. Wychowanie mnie i mojego brata łatwe nie było ( i nie jest do dziś ) ! 🙂 Taka powinna być każda mama. Właśnie taka jak moja. Kochająca, troskliwa,  ale przede wszystkim wyrozumiała 🙂 Jeśli czytają to jakieś mamy właśnie tego wam życzę, żebyście takie były i spędziły ze swoimi pociechami dzisiejszy dzień najlepiej jak potraficie.”

Anna To

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *