Obie z Anią mamy z Olsztynem wyłącznie miłe skojarzenia 🙂 Bliskość Ostródy i Olsztyna powoduje, że Olsztyn jest “tym” większym miastem, do którego jedzie się na shopping, do kina, teatru lub na Stare Miasto. Można pospacerować w otoczeniu przyjaznej architektury i bliskości przyrody. Dziś jednak chciałybyśmy Was zaprosić do odwiedzenia Olsztyna z innego powodu 🙂 Otóż 19.02.16  w dzień urodzin Mikołaja Kopernika w Olsztynie zostanie otwarta wystawa poświęcona temu wybitnemu astronomowi. Właśnie z okazji 500-lecia przybycia Kopernika do Olsztyna, bo tu w latach 1516-1519 i 1520-1521 mieszkał i pracował, Olsztyn proponuje cykl obchodów tego wydarzenia.

Kopernik w Olsztynie                          

Po raz pierwszy Kopernik przyjechał do Olsztyna w Sylwestra roku 1510/11. Po raz drugi i już na dłużej przyjechał jesienią 1516 roku, gdy przyjął funkcję administratora kapituły i rozpoczął urzędowanie w olsztyńskim zamku. Tu też pracował i skonstruował słynną tablicę astronomiczną (jest unikatem na skalę światową, który wciąż można oglądać w zamku) i za jej pomocą obserwował Słońce, zaś około 1520 r. zaczął spisywać swoje najsłynniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich” zawierające rewolucyjną heliocentryczną teorię wszechświata.

   

Uroczystości odbędą się 19 lutego (piątek) o 18:00 w sali projekcyjnej olsztyńskiego planetarium. W programie znalazły się m.in. otwarcie wystawy “Mikołaj Kopernik”, panel dyskusyjny “Oblicza Mikołaja Kopernika”, w którym udział wezmą prof. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew, dr Wojciech Szalkiewicz, dr Jacek Szubiakowski oraz ks. dr Jan Jerzy Górny, premiera książki dr. Wojciecha Szalkiewicza “Złoto Kopernika” oraz koncert muzyki elektronicznej z wizualizacjami na kopule. A od 20.02.16 Planetarium zaprasza również dzieci na program specjalnie dla nich poświęcony 🙂

Mikołaj Kopernik to ciekawa postać . Czy wiecie np. że :

Mikołaj Kopernik należał do Cechu Aptekarzy i Medyków oraz prowadził badania mające na celu dociec przyczyn  zarazy panującej w Olsztynie. Kopernik odkrył, że głównym powodem szerzenia się zarazy był brudny, niewłaściwie przechowywany chleb. Ponieważ nie było możliwości, by wyeliminować go z diety, sprytnie wymyślono, smarowanie chleba masłem. Wymuszało  to bardziej uważne jego przechowywanie, gdyż  przyklejone do masła zanieczyszczenia nie zachęcały do jedzenia 🙂  Dzięki temu prostemu zabiegowi zaraza powoli zaczynała zanikać. Smarowanie chleba masłem weszło w nawyk Europejczykom i stało się powszechnym zwyczajem. Czyli Kopernik odkrył kanapkę 🙂 ?

lub

Ciekawostką może być fakt, że będąc osobą duchowną, którą obowiązywał celibat, przez kilka lat Kopernik  żył w związku nieformalnym ze swoją gospodynią. Oficjalnie Anna Schilling, bo tak nazywała się ta niewiasta 🙂 była gospodynią Kopernika. Prowadziła jego dom, ponieważ statutowo należała mu się służba. Rola gospodyni była bardzo znacząca, ponieważ to właściwie ona zarządzała domem Kopernika, kierowała różnymi pracami w domu, wydając polecenia podwładnym, miała także swoją służbę. Anna była dużo młodsza od Kopernika, dzieliła ich różnica co najmniej 25 lat. Ach te Anny !  Wiadomo, że w 1529 roku Anna odeszła z domu Kopernika, by poślubić mieszczanina fromborskiego niejakiego Schillinga i przeniosła się do niego. Okazało się szybko, że adresatem miłości Anny jest jednak nie jej mąż, tylko właśnie Mikołaj 🙂  Kilka tygodni po ślubie Anna Schilling uciekła od męża i wprowadziła się z powrotem do domu Kopernika. Także chcecie czy nie kochanka Kopernika miała na imię Anna 🙂

Ten Mikołaj to ciekawa postać … nie sądzicie ?

A ktoś z Was pamięta jeszcze portret Kopernika na banknotach ? Dawne czasy ? Jak dla kogo 🙂

   

Ale nie byłabym sobą gdybym nie poleciła Wam kilku książek dla dzieci 🙂 Książek o kosmosie oczywiście 🙂

1.”Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” Anny Czerwińskiej-Rydel

2.”Kosmos” Tomasza Rożka

3.”Galileusz.Obserwacje, eksperymenty i wynalazki przedstawione w 3 wymiarach”

Polecam !

    

Olsztyn – stolica Warmii, warto odwiedzić  to miasto nawet jeśli kosmos i Kopernik nie mają dla Was znaczenia 🙂

   

źródła :

https://wystawy.wum.edu.pl/malo-znane-fakty-z-zycia-kopernika

http://www.olsztyn.com.pl/artykul,swietujemy-przybycie-kopernika-do-olsztyna,20393.html

http://www.polskieradio.pl/39/1240/Artykul/836160,Nieznane-oblicze-Kopernika-Mial-romans-z-mezatka

Anna Tamto

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *