Lego

Są u Nas w domu dwie duże, szuflady(pod łóżkiem mojego syna) wypełnione po brzegi … klockami Lego 🙂

I choć lata już nie te, czasy beztroskiego dzieciństwa odchodzą powoli w “niepamięć” to klocki nadal są. I nikt nie ma prawa ich ruszyć 🙂 ! Zamiast pościeli  w szufladach są klocki, na których się śpi… i w razie nagłej chęci ułożenia czegokolwiek są pod ręką 🙂 😉

Na czym polega fenomen tych kloców ?

Trudno to jednoznacznie określić, jednak jedno jest pewne – każdy klocek pasuje do innego i co tu dużo mówić… świetnie się nimi bawić. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Może dlatego, że sama filozofia firmy brzmi “Leg godt” (‘baw się dobrze’). Od tego stwierdzenia również pochodzi nazwa firmy.

Legoland-Dania

Pierwszą zabawką wyprodukowaną przez właściciela firmy Lego była… drewnianą kaczuszką, którą Ole Kirk Christiansen wystrugał swoim synom. Na pocieszenie -po śmierci ich matki 🙁 Wielka tragedia zapoczątkowała wieli sukces. Powodzenie jakim zaczęła cieszyć się ta drewniana zabawka doprowadziło do zwiększenia asortymentu o kilka innych figurek 🙂  Tak powstała firma ‘Lego Group”, która dziś jest jednym z największych producentów zabawek.

Lego-Muminki

Drewniane zabawki firma Lego produkowała do 1958 r a sławę zdobyła dzięki jakości i staranności wykonania. Zabawki były robione z drewna bukowego, które dwa lata było suszone na świeżym powietrzu  a następnie przez trzy tygodnie w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze. Następnie buczyna była cięta, heblowana, polerowana i pokrywana trzema warstwami lakieru lub farby. Nie było lipy ! 🙂 🙂 Był buk.

I tak jest do dziś ! Jakość wykonania klocków i precyzja z jaką każdy element pasuje do innego powoduję coraz większą ochotę na zabawę 🙂

W czasie II wojny światowej fabryka zawiesiła działalność by w 1947 r kupić maszynę do odlewu tworzyw sztucznych. To był przełom, zaczęto produkować zabawki z tworzywa, między innymi znane do dziś klocki z wypustkami . W 1958 r opatentowano wynalazek i … zaczęło się, i trwa do dziś ! Od 60 lat.

Klocki błyskawicznie podbiły serca dzieci z całego świata.

Firma, oprócz zabawek, zaczęła tworzyć tematyczne parki rozrywki zwane Legolandami. Pierwszy powstał w Danii w roku 1968 w Billund. Jest klimatyczny i piękny 🙂 W Europie jest jeszcze jeden w Niemczech, w Günzburgu,  również warty odwiedzin.

Jako, że już wiecie, że mieszkam z fanem klocków, to domyślacie się również, że byliśmy w obu tych miejscach.

Lego

Każdy kto choć raz miał styczność z Klockami Lego musiał też wziąć do ręki “ludzika lego “. To one stały się ulubionymi zabawkowymi postaciami niejednego dziecka.

Ludziki  zadebiutowały na rynku w 1974 r…. czyli są w moim wieku 🙂 ! I jak tu ich nie kochać !

A Wy lubicie bawić się klockami Lego ? Macie ulubioną postać lub zestaw ?

Anna Tamto 

zobaczcie również :

Legoland – PAMIĘTNIK Z PODRÓŻY

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *