Krzywy Las to dziwny las 🙂

Krzywy Las

Ta ciekawostka przyrodnicza znana jest nie tylko w Polsce ale i na świecie. Na temat powstania Krzywego Lasu krąży wiele teorii, jednak prawdziwy  powód powykrzywiania drzew do dziś jest zagadką. Tajemniczy las przyciąga turystów i badaczy jednak prawda jest taka, że nie robi on ogromnego wrażenia. Nie składa się z połaci powyginanych sosen lecz z kilkudziesięciu drzew i stanowią one co najmniej zagajnik 🙂

Krzywy Las  Krzywy Las

Jak więc powstał ten osobliwy lasek ?

Oprócz niezwykłych historii o kosmitach, działaniach sił nadprzyrodzonych i  sił magnetycznych prawda jest dość prozaiczna. Bez wątpienia ten zadziwiający las to efekt działalności człowieka. Wszystkie sosny zostały posadzone w latach trzydziestych XX wieku, najprawdopodobniej w 1934. Dookoła powyginanych sosen rosą proste drzewa, więc teoria specjalnego nacinania sosen, tak by nabrały obecnego kształtu jest jak najbardziej prawdopodobna.

Krzywy Las  Krzywy Las

Po co komu takie drzewa ? I tu następna zagadka. Bo o ile już wiadomo, że są dziełem człowieka, to nie wiadomo z jakiego powodu zostały tak ukształtowane. Na przestrzeni wieków w gospodarce leśnej znane były przypadki nacinania i kształtowania pni drzew tak by służyły one bezpośrednio do budowy np. nietypowych mebli, sani, kadzi czy łodzi. Napiszę jak Wołoszański 🙂 Czy pod Gryfinem też to miało miejsce ? Ta zagadka czeka jeszcze na rozwiązanie.

DSC09415

Co jeszcze wiemy o tajemniczych drzewach ?

  1. Są to sosny.
  2. Poziome pałąkowate wygięcia mają długość od jednego do trzech metrów.
  3. Sosny niskie, nie ma wśród nich takiej, której wysokość przekroczyłaby 15 metrów.
  4. Młode drzewka prawdopodobnie były nacinane przy bocznych gałązkach.
  5. Zabiegi te były wykonywane na drzewkach około 7-10 letnich.
  6. Drzewa zostały uznane za powierzchniowy pomnik przyrody.

Fascynacja ogrodnictwem czy pragmatyczne działanie dla zysków ? Przypadek ( gdyż istnieje również teoria o rozjechaniu lasu czołgami) czy celowe działanie ? Tak czy owak las jest, rośnie i czeka by zbierać w nim grzyby i spacerować w jesiennym słońcu.

 

Jak dojechać do Krzywego Lasu ?

Musimy przejechać przez Gryfino, jadąc ulicą Łużycką skręcić w prawo z drogi krajowej 31, następnie jechać 2 km prosto wzdłuż rurociągu po prawej stronie. Do lasu należy wjechać pod ostatnim przepustem rurociągu tuż za tablicą Nowe Czarnowo,  oraz tuż przed blokiem mieszkalnym. My zaparkowaliśmy przy bloku mieszkalnym. Następnie poszliśmy na spacer   czerwonym szlakiem Idąc prosto i w lewo dojdziemy do Krzywego Lasu.

Anna Tamto 

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *