Jeśli w panice odkryliście, że dziś jest 30.05 i do 1.06 zostało już tylko kilkadziesiąt godzin, a wy jak zwykle nie macie niczego dla swoich znajomych pociech to …. nie radzę wam podarować im książki 😉 Dlaczego ?

Dlatego, że dzieci w tym dniu oczekują od nas czasu, zainteresowania i spektakularnej zabawy a nie … książki, XD . Radzę wam za to zabrać je na piknik i na tym właśnie pikniku, jak gdyby nigdy nic … wyjąć z plecaka …komiks 🙂

Zguba zębiełków recenzja

 

Bo komiksy to świetna alternatywa dla książek.

Są kolorowe, wzbogacają wyobraźnie i wychodzą na przeciw oczekiwaniom dzieci : niby mało tekstu, ale wyobraźnia zaczyna działać i tak naprawdę tekstu “dopowiedzianego” przez każde dziecko jest naprawdę sporo 🙂

Z bogatej oferty komiksowej wybrałam dla was nowość “Zgubę zębiełków” – to moje fenomenalne odkrycie ! Od 17 maja dostępny w sprzedaży czwarty tom bestsellerowej opowieści z życia … ryjówek, rzęsorków i zębiełków jest ciekawą alternatywą dla zabieganych rodziców i nie bardzo zainteresowanych czytaniem dzieci.

Zguba zębiełków

Coś niesamowitego !

No żeby wpaść na pomysł napisania komiksu dla dzieci i dorosłych opowiadającego o życiu najmniejszych ssaków zamieszkujących Polskę to trzeba być kreatywnym biologiem !

 Komiks o ryjówkach   Wiadomości o ryjówkach

Tak jest właśnie w przypadku autora mojego dzisiejszego odkrycia – Tomasza Samojlika. Jest biologiem, który zawodowo zajmuje się badaniem wpływu człowieka na środowisko Puszczy Białowieskiej. Nie zabrakło więc w komiksie ważnych kwestii ekologicznych: jest człowiek, jest las, jest smog i są ryjówki i ich mrożące krew w żyłach przygody.

Zguba zębiełków recenzja

Treści przygód nie zdradzę, bo czyta się z zapartym tchem, przekręcając kartka za kartkę… ale napisze wam jedno :

To jest super sprawa, tak zgrabnie i fascynująco przemycić tyle ważnych informacji dotyczących przyrody ! I to jeszcze w komiksie !

Bo czy wiecie, że dzisiejsi bohaterowie to najstarsze żyjące ssaki- niemal nie zmieniły się od 45 milionów lat. Ich najmniejszym przedstawicielem jest ryjówka malutka- główny bohater komiksu. Wszystkie ryjówki charakteryzują się szybkim metabolizmem, nie zapadają w sen zimowy i są głównie owadożerne. Główny bohater przesympatyczny -Dobrzyk nie zasypia na zimę… ale nie uwierzycie – zmniejsza się 🙂 Tuż przed nadejściem zimy narządy wewnętrzne ryjówek ( w tym również mózg) zaczynają się kurczyć, by w ten sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i przetrwać trudne, zimowe miesiące. Czyż to nie fascynujące ! A wiecie, że ryjówki mają czerwone końcówki zębów … widać to wyraźnie w komiksie 🙂 …a czy wiecie dlaczego ? Ja też nie wiedziałam, ale po przeczytaniu …., niby tylko komiksu, jestem o niebo przyrodniczo mądrzejsza 🙂 No i pokochałam ryjówki 😉

Opowieści z doliny ryjówek i Zguba zębiełków   Opowieści z doliny ryjówek i Zguba zębiełków

Polecam

Anna Tamto

zobaczcie również :

“Ach jak cudowna jest Panama”/ Przepis na wędzone sielawy

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *