Czosnek niedźwiedzi
Jest w Polsce dość mało znaną, choć niezwykle wartościową rośliną. Jest też rośliną występującą w naszych lasach, ale odrobinę “zaniedbaną” kulinarnie i mało rozreklamowaną . Można ją uprawiać w ogrodzie. Jest również do kupienia w niektórych sklepach warzywnych.
Gatunek należy do rodziny amarylkowatych i występuje powszechnie w lasach na terenie Turcji, Kaukazu i Europy. W naszym kraju spotyka się go głównie w Sudetach, Karpatach i na Pogórzu, choć zasiedla także lasy w innych częściach Polski. Czosnek niedźwiedzi wypuszcza liście bardzo wczesną wiosną czyli w marcu lub kwietniu i jest jedną z pierwszych roślin, jaka pojawia się po zimie.
Z tego względu wiele zwierząt, w tym również niedźwiedzie chętnie korzystają z tak aromatycznej przekąski, tym bardziej, że jest ona niezwykle odżywcza i posiada właściwości naturalnego antybiotyku, wzmacniającego osłabiony zimą organizm. W czosnku niedźwiedzim najbardziej wartościowe są młode, zielone liście (zbierane przed kwitnieniem), które wczesną wiosną są delikatne i aromatyczne.
Czosnek niedźwiedzi
W swoim składzie zawierają między innymi: mnóstwo wit. C oraz innych witamin (A, E), olejki eteryczne (min.: urasalinę), flawonoidy, allicynę, aminokwasy, mikro i makro elementy (min.: siarkę, selen, mangan, żelazo), a także wiele innych cennych substancji. Dzięki nim czosnek niedźwiedzi ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne.
Trzeba jednak zaznaczyć, że w lasach czosnek niedźwiedzi objęty został częściową ochroną gatunkową, bo choć jest stosunkowo popularny, to jego cenne właściwości lecznicze sprawiają, że powoli zaczyna być zagrożony wyginięciem. Najlepiej więc kupować go wczesną wiosną w dobrych sklepach warzywnych.
- Najważniejszymi związkami zawartymi w czosnku niedźwiedzim są również związki siarki. Dzięki nim wykazuje on właściwości przeciwnowotworowe, jest skuteczny w leczeniu schorzeń reumatycznych, a także działa antybakteryjnie i przeciw wirusowo.
- Warto wiedzieć, że siarka jest m.in. podstawowym składnikiem białka skóry, włosów i paznokci, dlatego czosnek niedźwiedzi pomoże utrzymać je w dobrej kondycji. Poza tym czosnek niedźwiedzi wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego, ponieważ obniża stężenie cholesterolu, zmniejsza ryzyko zakrzepów i wyrównuje poziom ciśnienia tętniczego.
- Wspomaga również trawienie i zapobiega wzdęciom, dlatego warto go dodać dodatek do sałatek, zup, serów czy twarogu. Jednak z czosnku niedźwiedziego powinny zrezygnować osoby, które mają wrzody żołądka lub dwunastnicy.
- czosnek niedźwiedzi zawiera aż 30% więcej łatwo przyswajalnego żelaza niż czosnek pospolity.
Warto więc korzystać z dobrodziejstwa tej rośliny. Teraz to najlepszy na to czas. Czosnek pojawił się w ogrodach i sklepach warzywnych. Czerpmy zatem z natury.
Przepis na kotlety drobiowe z czosnkiem niedźwiedzim :
Składniki :
- 2 jajka
- ¼ łyżeczki pieprzu czarnego, mielonego
- ½ łyżeczki soli, plus 1 szczypta do przyprawienia jajka
- 50 g tartego parmezanu
- 250 g mięsa mielonego z indyka
- 100 g liści czosnku niedźwiedziego
- 15 g bułki tartej, plus dodatkowa ilość do panierowania kotletów
- 1 – 2 łyżki oliwy z oliwek
Rozgrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Następnie jedno jajko roztrzepać w miseczce, dodać odrobinę soli i pieprzu. W misce wymieszać mięso, parmezan, jajko, bułkę tartą, sól pieprz. Na koniec do masy dodać drobno pokrojony czosnek niedźwiedzi. Wymieszać. Uformować kotlety, obtoczyć w jajku i bułce tartej i układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec w piekarniku 20 minut.
Przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego :
Składniki :
- 50 g pestek dyni
- 80 g sera parmezan, pokrojonego na kawałki
- 70 g liści czosnku niedźwiedziego, świeżych, umytych i osuszonych, pokrojonych na kawałki
- 150 g oliwy z oliwek extra vergine
- 1 płaska łyżeczka soli
w misie blendera umieścić pestki dyni, pokrojony parmezan, liście czosnku, oliwę. Zblendować na największych obrotach. Doprawić solą. Podawać z makaronem lub jako dodatek do pieczywa.
Smacznego
Zobaczcie również :
http://annatoannatamto.pl/syberyjski-trans-przepis-na-lososia-z-czosnkiem-niedzwiedzim/
Dodaj komentarz