Całe szczęście jestem kobietą…?  Całe szczęście jestem człowiekiem 🙂

Dziś kończę marcowy cykl o kobietach i na sam koniec zostawiłam dla Was dość nietypową jak na mnie pozycję

Całe szczęście jestem kobietą

Całe szczęście jestem kobietą

Całe szczęście jestem kobietą

Sylwia Stano i Roma Gąsiorowska przeprowadzają w tej pozycji cykl rozmów o kobiecości. Co zaskakujące, te rozmowy, które niekoniecznie można nazwać wywiadami, dają nam świetny obraz nie tylko zaproszonych do rozmowy kobiet, ale także obraz autorek 🙂

Idea tej książki jest jasna : pokazać różny punk widzenia na życie, rozwój, sukces i rodzinę. Zabrakło mi jednak, rozmówczyni naprawdę odstającej od zaproponowanej grupy kobiet. Takiej, która byłaby przeciwwagą dla wszystkich pań.

Bo niby różne, ale przyznacie, że te 10 inspirujących kobiet ma wiele ze sobą wspólnego : Olga Chajdas, Sylwia Chutnik, Anna Dymna, Marta Frej, Julia Izmałkowa, Joanna Keszka, Olga Kozierowska, Julia Kuczyńska (Maffashion), Beata Sadowska i Grażyna Torbicka.

Niezła dziesiątka prawda ?

Fajnym zabiegiem byłoby zderzenie tych, niewątpliwie wartościowych rozmów,  z rozmową ze zwykłą kobietą…jakich wiele … z Tobą, ze mną lub z Twoją koleżanką, tak by zbliżyć tę książkę do całej kobiecej społeczności.

Myślę, że książka z dedykowanej  raczej dla wybranej grupy odbiorców, mogłaby się stać “motywatorem”  dla szerszego grona czytelników.  Ale to mój pomysł 😉 A pomysł autorek był inny 🙂 Co nie oznacza, że gorszy…

Całe szczęście jestem kobietą

Całe szczęście jestem kobietą

Otóż te 10 rozmów pokazuje nam 10 punktów widzenia. 10 rożnych podejść do życia. Bo co człowiek, to przecież inne wartości… a jak inne wartości,  to i różne emocje.

Każdy z rozdziałów jednak ma punkt wspólny :

Całe szczęście jestem kobietą

…Czyli każdy z wywiadów traktuje o sile kobiet ! I to największa, jak dla mnie, wartość tej książki.

Choć osobiście nie lubię, sztucznie podsycanego podziału ludzi na kobiety i mężczyzn, na świat damski i męski to jednak jak już wiecie uważam, że kobiety i dzieci w życiu muszą się trochę po przepychać, trochę powalczyć aby ugrać swoje.

Jednak absolutnie nie umniejszam roli  mężczyzn w dzisiejszym świecie.

Dziś jednak książka, która traktuje i skłania do dyskusji o kobietach, bo to one są bohaterkami i książki, i życia.

Sylwia Stano, Roma Gąsiorowska

Sylwia Stano, Roma Gąsiorowska

Fajnie byłoby nie definiować kobiecości i nie stawiać tego jako cechy nas określającej. Dlatego w tytule użyłam znaku zapytania.

Bo lepiej jednak poszukać definicji poza płcią. Człowiek to człowiek i jeśli nawet kobieta stawia sobie wyzwania i zadanie, które stereotypowo są przypisane mężczyznom to już czas do tego przywyknąć.

Są kobiety, które mają siłę i chęci by wytyczać sobie niestandardowe dla naszej płci cele, które mają siłę przesunąć granicę. Dlaczego ? Bo wszyscy jesteśmy, przede wszystkim ludźmi …czas to już spopularyzować i przebić się z tym przesłaniem do większej liczby odbiorców.

Ta książka jest stworzona przez kobiety, jest o kobietach, ale zdecydowanie jest i dla kobiet, i dla mężczyzn.

Fajnie jest w jednym miejscu zebrać tyle wywiadów, tyle przemyśleń i tyle osobowości.

Fajnie mieć tę książkę i sięgać do niej, jak do źródła inspiracji.

Fajnie też mieć tę książkę w torebce i jadąc tramwajem czy autobusem, w drodze do pracy, czy na fitness, czy na bazarek lub na uczelnię   przeczytać jeden wywiad dziennie… tak dla relaksu, dla gimnastyki umysłu… dla siebie 🙂

Anna Tamto 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *