GENDER przewodnik krytyki politycznej

 

Powiem wprost : jedną z moich ulubionych zabawek w dzieciństwie była .. lalka. I nie była ona autorstwa Bolesława Prusa – Maciej Stuhr

Czytając mój ostatni wpis o książce krytyki politycznej przytoczyłam moją „rozmowę o drzwiach”

Odpowiedziałam na pytanie dlaczego otwieranie i przepuszczanie kobiety w drzwiach jest seksistowskie ? A wywód „sprowokowała” moja dobra koleżanka 😉 .

Tak też się stało po raz kolejny. Podczas jednej z naszych rozmów spotkałam się opinią, która na samym początku nie była dla mnie taka „dziwna” a nawet dość logiczna. Podczas rozmowy na temat różnic płciowych w końcu powiedziała „Ty uważasz, że nie ma różnic miedzy facetami a kobietami bo jesteś feministką” <śmiech> na to stwierdzenia również się zaśmiałam  i powiedziałam, że w tym wszystkim bardziej chodzi o równość niż brak różnic. Temat się zakończył.

Minął tydzień a ja rozpoczęłam czytanie „Różowego języka” Błażeja Warkockiego więc na ten czas nieco odcięłam się od genderowych różnic a samym znaczeniu qeeru i problemu „wyjścia z szafy”. Temat gender jednak wrócił a ja przypomniałam sobie naszą rozmowę. Momentalnie w mojej głowie zapaliła się lampka.  Istotnie ta rozmowa była ważna, bo pokazała mi w namacalny sposób czym jest podejście niektórych ludzi do feminizmu i różnic płciowych. Rzeczywiście często mówi się o tym, iż nic nas nie różni, wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi, kobiety mogą wykonywać tę sama pracę co mężczyźni, krótko mówiąc- płeć to tylko niepotrzebna etykieta. Owszem takie jest moje zdanie ALE nie odbierajmy tego w tak dosłowny sposób .

gender

Znaczenie różnic jest ogromne i widoczne na każdym kroku. Chociażby oglądając zawody sportowe  z crossfitu 😉 W każdej konkurencji i evencie kobiety mają do podniesienia, poderwania czy przeniesienia inny ciężar niż mężczyźni. Nie jest to spowodowane przekonaniem iż kobiety to słaba płeć i trzeba im dać fory, tylko z czysto biologicznego punktu widzenia. Nie każdy mężczyzna jest bardziej agresywny od kobiety, nie każda kobieta potrafi zajmować się dziećmi lepiej od mężczyzny.

Mówimy tu zawsze o uśrednionych różnicach. Nigdy nie zrozumiem przekonania ( oczywiście głowie występuje w formie żartu ), iż mężczyźni są z Marsa a kobiety z Wenus. Różnicę są zawsze, ale ta otoczka „innych planet” uwypukla ich znaczenie i specjalnie podkreśla, iż owe różnice są niezwykle ważne gdy tak naprawdę, tak nie jest. To właśnie możemy przeczytać w tej książce, iż nazywanie innej płci „przeciwną” odwraca uwagę od podobieństw. Więcej nas łączy niż dzieli. I tu wrócę do mojej definicji feminizmu – mamy podobne zdolności i cele. W ostatecznym rozrachunku „wszyscy jesteśmy ziemianinami” 😉

Agresja , zdolności językowe, ręka do dzieci – okej ale spójrzmy na to z naukowego punktu widzenia. W internecie istnieje wiele mitów mówiących o różnicach miedzy mózgami kobiet i mężczyzn np. kobiety mają „lepiej połączone półkule” mózgu.  Jeżeli będziecie się kierować JEDYNIE naukowymi badaniami a nie zdaniami ludzi na forach internetowych, to dojdziecie do wniosku, iż nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających te teorie. Brak anatomicznych różnic w funkcjonowaniu mózgu kobiety i mężczyzny. Jedyna różnica ( jeżeli można ją tak nazwać ) to rozbieżność w masie mózgów. Jest ona jednak proporcjonalna do masy ciała i nie ma żadnego wpływu na jego funkcjonowanie.

 

Płeć przestaje być sztywnym zbiorem określonych, trwałych wartości, przypisywanych „naturalnym”- biologicznym predyspozycjom jednostki, by stać się obszerną garderobą pełną tymczasowych kostiumów, umożliwiających nieskrępowaną eksplorację ról

W takim razie różnica pomiędzy gender a płcią biologiczną istnieje ? Dla przypomnienia dodam iż z ang. gender oznacza płeć społeczno-kulturową.  To wyrażenie „społeczno-kulturową” robi różnice ponieważ definiujemy to jako zachowania i przez to możemy utożsamić danego człowieka z kobietą i mężczyzną. Płeć biologiczna natomiast, kategoryzuje nas na podstawie cech anatomicznych. Chociaż i ten podział mi osobiście nie pasuje w 100% ponieważ mało kto wie, że nie istnieją tylko dwie płcie a ten podział niestety, do tego nas sprowadza- do świata dziewczynek i chłopców, nikogo pomiędzy .

gender gender

Gender i seksualność ścisłe się łączą, co można zauważyć w mediach społecznościowych, książkach i telewizji. Przede wszystkim  literatura uległa zmianie. Jeżeli autor/autorka chce stworzyć prawdziwe tło społeczne to zawsze wrzuci w fabułę geja lub lesbijkę,  przeważnie na drugim planie ( oczywiście w książkach nie o tematyce socjologicznej czy naukowej ) . Bez nich tło nie może być tak wiarygodne.

Orientacja bohatera nie zmieniłaby nic w akcji książki mimo to są oni pokazani chociażby w książce Katarzyny Bondy „Lampiony” gdzie epizodycznie pojawia się lesbijka – Zofia . Ten mały zabieg pokazał przekrój społeczeństwa miasta i jego różnorodność. Kolejnym przykładem może być Annie Lennox , która na rozdaniu Grammys przyszła ubrana w męski garnitur. Myślę, że śmiało mogę powiedzieć, iż połowa mojej szafy to męskie ubrania albo przynajmniej te typu „unisex”  a na nogach nigdy nie miałam „szpilek z prawdziwego zdarzenia” czyt. powyżej 5 cm 😉 Dziewczyny i kobiety, których garderoba wygląda podobnie często spotykają się z pytaniami „Dlaczego nie ubierasz się jak dziewczyna?” „Pokaż, że jesteś kobietą!”.

Moje pytanie brzmi : dlaczego ? Po co mi ta etykieta ? Możemy ubierać się jak chcemy i kropka. Dla Lennox męski styl był przebraniem i kryjówką.

„Nie byłam szczególnie zainteresowana naginaniem płci kulturowych (bending genders) chciałam po prostu uciec od noszenia śliczniutkich minispódniczek i szmirowatych przykrótkich push-upów” 

Szukała ona ucieczki przed genderowym stereotypem. Rozumiem taki sposób myślenia i wcale mnie on nie dziwi. Nie powinniśmy przypinać sobie łatek dotyczących płci, orientacji czy jakiejkolwiek sfery nas dotyczącej. Artyści w szczególności dzięki temu mają duże pole do popisu. Możliwość przebierania w wizerunkach jak w garderobie otwiera przed nimi przestrzenie kontroli i własnych kreacji. W kontekście gender takie akcje i zachowania są dość ważne, gdyż pokazują płynność  i różnice pomiędzy każdym człowiekiem, nie tylko płcią.

Anna To

Pozostałe wpisy z serii krytyki politycznej :

Gdyby tylko kobieta … Recenzja “Chodźcie z nami! Psychologia i opór”

TEORIA FEMINISTYCZNA. OD MARGINESU DO CENTRUM

 

Ania Grendzińska

Written by Ania Grendzińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *