Bełogradczik

Przenieśmy się do Bułgarii.

Dokładniej do pasma górskiego w Starej Płaninie. To tam znajduję się Bełogradczik, który zachwycił mnie swoim niesamowitym położeniem i atmosferą. Jeżeli oglądaliście Indiana Jonsa czy Tomp Rider to z pewnością rozumiecie jak ogromne to może robić wrażenie . Tajemnicze górskie miasto, pusta przestrzeń, wiele zieleni, skał i  kamieni. Bełogradczik to idealny przykład jak można pogodzić naturę z pracą człowieka.

Bełogradczik  Bełogradczik

Przez całą drogę podczas naszej podróży z Anną Tamto w stronę Macedonii myślami byłam w Bełogradcziku. Przed wyjazdem przeglądałam internet i nie mogłam wyjść z podziwu dla tego miasta. Coś niesamowitego !

Bułgaria, typowa przedstawicielka Bałkanów. To kraj ludzi ciekawych historii swoich przodków, lubujących się w legendach przekazywanych kolejnym pokoleniom.

 

 Bełogradczik  Bełogradczik

Oprócz pięknych widoków czekała na nas nie mała wspinaczka w  górę. Kamienne ścieżki, drabiny i poręcze ! Po wejściu na szczyty skałek najchętniej zostałabym tam na dłuuugi czas i po prostu delektowała się widokiem . A widok z góry robi ogromne wrażenie ! A co ciekawe to wszystko jest za darmo – oczywiście jeżeli nie będziemy korzystać z usług przewodnika po skałach ( co jest dużym błędem, przewodniczka i tak słabo mówiła po angielsku a prawdziwą twarz Bełogradczika można poznać samemu !  )

     

Nazwy niektórych skał w tym masywie nawiązują do ich kształtów – dziewczynka, Adam i Ewa to tylko niektóre z nich. 😀 ! Skały robiły wrażenie już w 1841 jak pisał słynny podróżnik ”

“Ani słynnych wąskich uliczek z Aulihul w Prowansji, ani Gorge Pancarbo w Hiszpanii, ani Alpy, ani Pireneje, ani najwybitniejszych Tyrol gór w Szwajcarii mają nic, które może być w porównaniu z tym, co widziałem w Bułgarii w miejscowości Bełogradczik.”

Szlak jest dość długi a pod koniec wymagający i niedzielni turyści mogą mu nie dać rady. Warto się jednak podjąć wyzwania i dojść do samego jego końca na szczycie gór. Widoki są cudowne a to właśnie dla nich jedzie się w to miejsce. Zachmurzone niebo, zielona trawa między skałami, świszczący wiatr wokół nas i wysokość, to coś co warte każdego zmęczenia i wysiłku.

   Bełogradczik

 

Anna To

Written by Ania Grendzińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *